چطور خودم به درمان شکست عشقی ام بپردازم

1 2,307

زمانی که شاید علائم تنفر پسر از دختر را در رابطه ات می بینی ؛ وقتی که شاهد بی توجهی عشقت به خودت می شوی؛وقتی که میفهمی عشقت دیگر تو را نمی خواهد؛ وقتی که آخرین خداحافظی رو می کنی و شماره اش رو پاک می کنی و یا حتی اونو بلاک می کنی، مطمئنم که هنوز متوجه نشدی که چی شده! یه دوسه ساعتی که دور خودت چرخیدی، و حوصله ات سر رفت و فکرت هی مدام پرت شد سمتش، اون موقع هست که با این که حرارت بدنت میره بالا، اما دست و پات یخ می زنه. چرا ؟ چون قلبت داره یخ می زنه.

این ابتدای یک شروع تازه است که می تونه هم سخت باشه، هم وحشتناک و هم جدید! اما مطمئنا قابلیت این رو داره که ازش بگذری. آره یعنی با تموم سختی هایی که داره، تو می تونی خیلی راحت بعد از مدتی از فشارش بیرون بیای، چون من راه و روشش رو بهت یاد می دم.

هشدار: مطلب پیش روی شما صرفا ترجمه و تحقیق و حاصل گردآوری هاست! فلذا نمی توان از آن به عنوان راهکار مشاوره ای استفاده کرد. بنابراین برای حل مشکلات خود می توانید به مشاور مجرب مراجعه کنید تا با بررسی مسایل شما و احیانا همسر شما بهترین راهکار برای شما ارایه گردد.

مدت زمان درمان شکست عشقی چقدره؟

خب درمان شکست عشقی قاعده ی خاصی تقریبا میشه گفت نداره.

گاهی بعضی از پسرا و دخترا تنها و تنها، 1 سال توی رابطه بوده اند اما 3 ماهه فراموش می کنند. گاهی هم 3 ماه توی رابطه بوده اند و 1 ساله هم فراموش نکردند. چرا ؟ چون روش های درست برخورد با شکست عشقی رو بلد نبودند ( ادامه رو بخونی خیلی چیزا متوجه می شی )

البته سرعت غلبه بر شکست عشقی می تونه به این هم ربط داشته باشه که آیا، شکست عشقی اولی هستی یا نه؟ کسانی که برای بار اول شکست عشقی می خورن، دیدگاه های افراطی دارند و تقریبا همه چیز رو رو به نابودی می بینن، هر چند در بار دومی ها و چندمی ها هم این حس دیده میشه، اما در اولی ها، خیلی شدید تره . به همین خاطره که توصیه می کنم، مطلب جالبی که برای اولین بار در این سایت نوشتم، و با نام شکست عشقی اولی ها را بخوان تا بفهمی دیگران که مثل تو بودند چه حال و هوایی داشتند.

بنابراین بهبود شکست عشقی تو می تواند خیلی زود رخ دهد اگر و اما اگر بتوانی در این مدت کوتاه، درست رفتار کنی و درست دستورالعمل ها را اجرا کنی.

درمان شکست عشقی در مردان و زنان

درمان شکست عشقی در مردان همیشه با درمان شکست عشقی در زنان متفاوت بوده است. همانطور که بارها به طنز هم دیده اید، گفته شده که،

 • زن ها ابتدای شکست عشقی، و جدایی گریان و افسرده اند و بعد از 40 روز اوکی می شوند
 • اما مرد ها ابتدا شاد و شنگول اند  ( به قولا گرم اند ) و بعدا متوجه می شوند که چه خبر شده است!

اما به طور کلی هر دو دسته این افراد نیاز دارند که

 • روی فکرشان کار کنند
 • انرژی های شان را پاکسازی کنند
 • هدفمند تر زندگی کنند
 • با معنی تر زندگی کنند
 • تمام شرایط را بپذیرند
 • با سختی ها دست و پنجه نرم کنند
 • از این کوه سخت بالا بروند و به استراحت گاه برسند

و اما بریم سراغ شدت شکست عشقی

درمان شکست عشقی شدید چگونه است

با این که شکست عشقی شکست است و یک ناهنجاری است اما گاهی شدت آن خیلی زیاد است. شکشت عشقی شدید معمولا زمانی رخ می دهد که:

 1. انتظار چنین واقعه ای را نداری و رخ می دهد
 2. به وفاداری عشقت 100 درصد اذعان داری اما ناگهان خلافش را می بینی
 3. قصد تان عقد کردن تا چند مدت دیگر بوده و ناگهان می فهمی طرف زن و بچه دارد
 4. دختری که هزار و یک آرزو برای آینده ات با او دیده ای ناگهان دوستِ رفیقت از آب در می آید
 5. و غیره

اما شکست عشقی هر چقدر هم که شدید باشد، با یک سری اصول به راحتی قابل پوشش است فقط شاید شاید درد و تحمل 40 روز اولش سخت تر باشد.

چرا گاهی شکست عشقی ها درد ندارند

راستی گاهی دیده ام که کاربرانم می گویند، وقتی جدا شدیم اصلا فکر نمی کردم انقدر راحت با آن کنار بیایم علت چیه؟

خب من اینطور مواقع با یک بررسی ساده متوجه شده ام که علتش یکی از این موارد است

 1. این دوست داشتن و عشق کاذب بوده است
 2. بیشتر عادت بوده تا دوست داشتن
 3. یک رابطه سطحی بوده است
 4. دختر یا پسر خودش در ذهنش طرف مقابل را گنده کرده بوده است
 5. شدت آلام او در رابطه زیاد بوده است
 6. دختر یا پسر با یک فرد خودشیفته در ارتباط بوده است

خلاصه این که گاهی تو خودت از جدایی می ترسی در حالی که هیچ سختی برایت به دنبال ندارد. کافی است بگذاری وارد آن شوی.

 

یک اشتباه در درمان شکست عشقی که رواج دارد

یک درمان اشتباه در شکست عشقی وجود دارد و آن هم این است که، دوستان ممکن است به تو بگویند که یکی را جایگزین کن!

اما هرگز نباید به دنبال رابطه با فرد جدیدی باشید تا حال خودت را بهتر کنی. چرا که نه حالت واقعا خوب می شود و نه تغییری می کنی و البته دیگری را هم به سو تفاهم و دردسر می اندازی.

 

درمان شکست عشقی در روانشناسی

روانشناسی قاعده و اصول خاصی برای درمان دارد که بیشتر فکر درمانی و رفتار درمانی است. اما من در این مطلب شما را به سمت آموزش ها و مهارت هایی هدایت می کنم که با کمک یک سری اصول ساده به شما کمک می کند که خودتان از پس شکست عشقی تان بر بیایید و با عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتری از آن بیرون بیایید. یعنی نمی خواهم شما را درگیر تئوری ها و قوانین و غیره کنم. فقط می خواهم بگویم که چه چیزهایی روی کاربرانم تست کرده ام و جواب گرفته اند تا تو هم آن ها را بکار بگیری.

ناگفته نماند در کنار این موارد باید حتما از مشاور و روان درمانگر هم استفاده کنی.

 

شروع درمان شکست عشقی از همین حالا

حالا که شروع کرده ای تا این معضل را کم کنی و به زندگی طبیعی ات برگردی من چند راه حل دارم که باید آن ها را انجام دهی.

اول این که: 

لطفا هر طور که شده، سعی کن مهارت هایی که دیگران قبل از تو انجام داده اند را یکی یکی انجام بده تا بدانی برای غلبه بر شکست عشقی باید چطور رفتار کنی و چطور فکر کنی و حتی نگاهت را چگونه تغییر دهی.
پیش از این مطلبی با عنوان “ بعد از شکست عشقی چه کنم ” نوشته بودم که فکر می کنم پژوهش موثری بود. از تو دعوت می کنم تا این مطلب را همین حالا کلیک کنی و بخوانی ( و البته دوباره به ادامه این مطلب برگردی چون هنوز کلی کار داریم )

مهارت های بیشتر در : راهکارهای فکری – درمانی در شکست عشقی 

 

دوم اینکه:

لطفا در هنگام مدیریت درمان و غلبه بر شکست عشقی ات یاد بگیر که از غم به شادی خودت را منتقل کنی. یعنی این که غمگین بودن طبیعی است، و حتی من می گویم 10 روز توی رختخوابت باش و گریه کن و خودت را بزن ( البته شوخی می کنم که خودت را بزنی ) ولی روز 11 ام برخیز. هر جا احساس کردی که غمگین هستی طبیعی است، اما خودت را کوک کن که از غمگینی به شادی بروی.

قرار نیست بالا پایین بپری و هلکوپتری بزنی که همه فکر کنند این چه دختر یا پسر قوی ای است! کافی است خودت را توی غم و مجید خراطها محصور نکنی.

کافی است که فقط بخواهی تا تغییر شرایط دهی. تکرار می کنم تغییر شرایط.

برای این که بدانی چطور این کارها را کنی و تمرین کنی و همین حالا خودت را با آن ها وفق بدهی، یک لیست واقعا موثر تدوین کرده ام که 2 سال است روی کاربرانم آن ها را اجرا کرده ام.

همین حالا برنامه ریزی کن: چک لیست شادی پس از شکست عشقی و روش های آن 

 

توضیحات تکمیلی برای غلبه بر شکست عشقی

مطمئنم و به تو قول می دهم که تا 40 روز اول، حالت تا 60 درصد خوب می شود. اما یک هشدار:

وقتی که روز به روز رفته رفته حالت بهتر شد، مخصوصا خانم هایی که من توصیه می کنم 40 روز به طور کاااااااااااامل از طرف مقابل فاصله بگیرند، احتمال بازگشت عشقشون وجود داره . همین حالا یاد بگیر که اگر عشقت برگشت چطور باید باهاش برخورد کنی.
خب حالا که تا به اینجا رسیدی و راهکارهای ذهنی و تمرینی رو یادداشت کردی، بهت چند تا توصیه دارم:
 1. طی 60 روز، این مطلب و لینک های وابسته به اون رو که معرفی کرده ام، رو هر روز اقلا یک بار بخون ( چون بهت انگیزه میده و انرژی منفی هات رو تخلیه می کنه و زودتر کنار میای این تجربه کاربرامونه )
 2. دعای استغفار 70 بندی آقا امیرالمومنین علی علیه السلام رو وقتی خیلی دلتنگ میشی و به ستوه میایی، با معنی زمزمه کن اصلا این دعا عجیب پاکسازی می کنه روح آدمی رو ( متن دعای استغفار حضرت علی با ترجمه )
 3. هر روز یادداشتی از احساس هات بنویس و روزشمار درست کن که از روز اول تا روز 60 ام چه احساسی داشتی. ( این چارت خیلی جالبه حتما ایجادش کن و روز 60 ام به خودت افتخار کن )
 4. به خدای مهربون و خوبی های بی اندازه اش امید داشته باش
 5. تمرین کن و تمرین و تمرین …

 

پاکسازی انرژی منفی درمان شکست عشقی

خب شکست عشقی کلی انرژی منفی توی ذهن و دل آدم جا می گذاره. حتی رشته های عاطفی وجود دارند که باید از ذهن و انرژی ما گسسته شن.

به هر حال شبانه روز، تو درگیر این موضوع بودی و به او فکر می کردی و این ها یک در هم تنیدگی در تو ایجاد کرده اند که مثل این می مونه که توی تاز عنکوبتیه افکارت گیر بیفتی.

 

تکنیک های عصبی- درمانی شکست عشقی

معمولا یک روانشناس خوب یا مشاور خبره می تواند در این باره به تو کمک کند و راهنمایی های خوبی داشته باشد

 

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
1 نظر
 1. سامان says

  سلام؛من قبل از اینکه مراحل سوگ رو طی کنم وارد یه رابطه عمیق عاطفی به قصد ازدواج شدم و همدیگرو خیییییلی دوست داشتیم طلاق من با پارتنر قبلیم توافقی بوده و هیچ کدوممون هیچ احساسی نسبت بهم نداستیم و نداریم و هم از لحاظ منطقی هم احساسی تصمیم به جدایی منطقی و معقولترین تصمیمی بود که گرفتیم حتی بعد از طلاق و طی دوران طی کردن سوگ هم هیچ تمایلی به بازگشت نداشتیم ولی حدود 6 ماه تا یکسال پس از جدایی کم کم احساساتی نظیر عذاب وجدان مدام منو اذیت میکرد نمیدونم چطور توضیح بدم منظور از عذاب وجدانم این نبود که از جدایی پشیمون شدم و دلم میخواد مجددا به رابطه قبلیم برگردم یه حسی مثل نامردی کردن و تنها گذاشتن همسر سابقم داشتم ولی هر جور که فکر میکردم میدیدم که هیچ علاقه ای نسبت بهشون نداشتم و ندارم ولی به مرور باعث شد نتونم احساسات و علاقه و نیازهای پارتنر جدیدم رو بر طرف کنم خیلی هم عذاب میکشیدم میدونستم از این رفتارهای افسرده گونه من و احساسات متناقضم قلبا خیلی ازم آزرده خاطر بودن و واقعا چون نمیخواستم ناراحتش کنم بدنبال توجیهی برای قطع رابطمون میگشتم چون نمیدونستم این حالت من چقدر زمان میبره تا به تعادل برسم حضور من نه تنها باعث آرامش ایشون میشد بلکه ناخواسته باعث رنجش ایشون هم میشدم بهشون گفتم با باید رابطه رو کات کنیم درخواست کرد با گریه که لااقل با هم دوست بمونیم من نپذیرفتم چون احساس میکردم چون نمیتونم حس واقعیمو نثارش کنم به خودم و وجدانم درگیر بودم که نکنه این دوستی باعث بشه که فکر کنه دارم ازش سو استفاده عاطفی یا جنسی میکنم خلاصه پس از حدود 14 ماه از سوگ قبلی کاملا خارج شدم و مجددا با ایشون ارتباط گرفتم با تموم وجودم عاشقش بودم و هیچ مانعی برای ابراز احساساتم وجود نداشت تموم وجودم مال اون بود ولی متاسفانه ایشون تازه وارد سوگ شده بودن و بار هیجان منفی و احساسات شدیدشون نسبت به من و رفتار من باعث شد نسبت بهم سرد بشن دقیقا همون حالتهایی رو که من تو اون مدت تجربه کردم رو به عینه میدیدم و متاسفانه فقط و فقط بخاطر فرار از تنهایی و و مهمتر از اون خلا عاطفی وارد یه رابطه سمی و کاملا اشتباهی شده سوالم از جنابعالی اینه که ممکنه ایشون طی این مدت متوجه حالات روحی سابق من بشه و با خودش قیاس کنه و از رابطه ناسالم خارج بشه و مجدد بهم برگردیم واقعا معتقدم که ما همدیگرو کاملا درک میکردیم و قطعا میتونیم همدیگرو خوشبخت کنیم

پاسخ دهید

Your email address will not be published.