فن بیان در دعوای زن و شوهر و رقابت پیروزمندانه

0 511

دعوای زن و شوهر معمولا از آن دسته دعواهای عاشقانه است. همیشه این دعوا وجود داشته و خواهد داشت ولی باید بتوانیم آن را خوب درک کنیم و آن را حتی الامکان راهی برای نزدیک تر شدن به هم در نظر بگیریم.

 

درک دعوای زن و شوهری یعنی چه

شاید با خودت بگویی دعوا دعواست! چه درکی؟

خب حق با توست اما تا وقتی که زن و شوهر درگیر در دعوا را مثل دو آدم غریبه یا دو دوست اجتماعی یا حتی دعوای خواهر و برادری در نظر میگیری.

در دعوای عاشقانه زن و شوهر داستان فرق می کند.

دو نفر که همدیگر را دوست دارند در موضوعی به چالش کشیده می شوند. در حالی که هر دو دوست دارند یکدیگر را! هر دو نمی خواهند به دیگری آسیب بزنند و رابطه عاشقانه شان را دوست دارند. اما به هر حال رگه هایی از تمایل به پیروزی و حق به جانب شدن در این دعوا در دل خود احساس می کنند.

پس اولین نکته این است که حواست باشد که دو عاشق و دوست دار در حال بحث هستند و هر دو دوست دارند برنده باشند و هر دو برای همدیگر مهم هستند. اصلا گاهی همسر تو می خواهد در این دعوا برنده شود تا تو آرام تر باشی! آیا تا کنون به قضیه اینگونه نگاه کرده بودی؟

بیایید این نکته ها را که فن بیان تو را تقویت می کند را یاد بگیریم و در دعوای بعدی بدان توجه کنیم تا این دعوا بیشتر جذاب کننده تو و نزدیک کننده تو به عشقت و همسرت باشد نه مورد نفرت کردن تو!

دعوای زن و شوهر

روی همان موضوع اولیه متمرکز باش

وقتی که تو توی دعوا گیر می کنی و احتمالا طرف بازنده دعوای زن و شوهر هستی احتمالا خوب می توانی زیر میز بزنی و تمام کنی! مثلا در مورد مساله ای بحث دارید و می بینی نمی توانی پیروز شوی پس مساله دیگری پیش می کشی که مثلا توی فلان مهمانی منو تنها گذاشتی و ال کردی و بل کردی و ول کنی بری! اینطوری بحث عقیم می مونه و البته تو هم هنوز پیروز میدان نیستی.

بهتره که روی همون بحث اولی متمرکز باشی و اجازه بدی حق به جا بشینه و حتی اگر اشتباهی کردی اون رو بپذیری. باور می کنی وقتی می پذیری او بیش از این که حس پیروزی داشته باشد از این اخلاق تو لذت خواهد برد؟

بهترین کار در بحث زن و شوهر ها این است که روی یک موضوع و همان موضوع اصلی متمرکز باشی و آن را حل کنی. اگر حق باتوست تا جایی که بحث به جایی می رسد از خودت دفاع کنی و احترام را هم حفظ کنی. اگر حق با تو نیست می توانی با عذرخواهی غائله را ختم کنی.

این دو گزینه در جهت بهبود رابطه و تنظیم مجدد کوک عشق تان خیلی موثر است.

بیشتر بخون:‌۲۹ تکنیک برای زندگی عاشقانه خانم های ایرانی

 

در دعوای زن و شوهر گذشته رو پیش نکش

وقتی که می خواهی توی دعوا پیروز بشی احتمالا به هر چیزی چنگ می زنی. حواست باشه که تو می تونی توی این دعوا پیروز بشی ( اونم با چنگ زدن به یه سری مسائل که یکیش دعواهای گذشته و چالش های گذشته است ) اما برای همیشه زندگی ات را ببازی. مثلا توی دعوا در حال باختن هستی و یا می خواهی حسابی او را شرمنده کنی! خب در چنین حالتی به خیانت ۳ سال پیش او اشاره می کنی و او را کاملا نا امید و سرخورده می کنی. تاثیر پیش کشیدن ان اتفاق گذشته بر او نسبت به احساسی که باید به تو داشته باشد بسیار مخرب تر از آن دعوای فعلی است.

بیشتر بخون:‌سیاست های زنانه در ۱۵۹ بند جذاب

 

نقطه دردش را هدف قرار نده

در دعوای زن و شوهر وقتی که تو طرف بازنده هستی شاید بخواهی جور دیگری جبران کنی و به نقطه درد هایش اشاره کنی. نقطه درد یعنی بخش هایی از ویژگی های شخصیتی، فیزیکی و کاری و زندگی فرد مقابل که او در آن ها نقطه ضعف دارد و ناراحت از آن هاست. حالا که تو نمی توانی توی دعوا پیروز شوی، گیر به اضافه وزن او می دهی یا از فلان شکست کاری اش حرف می زنی. این کار به قدری تخریب گر احساس عاشقانه او نسبت به تو است که در فکرت هم نمی گنجد.

 

طعنه و کنایه ممنوع

یکی از مهم ترین چیزهایی که توی دعواها زیاد وجود دارد همین طعنه زدن هاست. طعنه زدن بیش از نفت روی آتش شعله ور کننده آتش خشم و عصبانیت و مقابله به مثل است

طعنه زدن از گناهان زبان است و نباید هرگز حتی در مکالمات روزانه مسالمت آمیزمان جا داشته باشد. چه برسد در زمان های بحرانی بحث و جنگ و دعوا.

وقتی به شریک عاطفی ات طعنه می زنی کاری می کنی که او عصبی شود و در صدد دفاع از خود و متهم کردن تو بر آید و این جنگ و دعوا را شعله ور تر می کند.

 

به حرف همدیگر گوش کنید

برخلاف تصور اکثر مردم، مشاجره همیشه به بهتر شدن رابطه کمک می کند و به هر دوی شما کمک می کند یکدیگر را درک کنید. اما این فقط تا زمانی است که هر دوی شما به نظرات یکدیگر احترام می گذارید و مایل به گوش دادن به صحبت های یکدیگر هستید. وقتی توی دعوا قرار میگیرید می توانید با گوش دادن فعال چیزهایی بشنوید که هرگز به زبان آورده نمی شود. تو در لفافه کلام او می توانی به واقعیت هایی پی ببری. او را بیشتر بشناسی و جایگاه خودت را بیشتر بشناسی. سعی کنید هر دو به حرف های هم گوش کنید و توی حرف هم دیگر نپرید و اما و اگر نیاورید. دعوای زن و شوهر می تواند به ابزاری برای درک بیشتر یکدیگر تبدیل شود. این را مدام برای خود تکرار کن.

 

آرام صحبت کن

قبلا در تکنیک های عاشق کردن آقایان در بحث و دعوا به این نکته پرداخته ام که باید صدایتان همیشه کوتاه و آرام باشد. وقتی آرام صحبت می کنید نشان می دهید که می خواهید مساله را حل کنید و به دنبال مبارزه نیستید و این خودش به شریک تان اطمینان می دهد که همه چیز خوب است فقط مشکل ساده ای وجود دارد که تو در صدد حل آن هستی نه صرفا به دنبال پیروزی در آن .

بخون: وابسته کردن مرد ها چطوری ممکنه؟

 

از بردن خود مغرور نشو

وقتی توی دعوا هستی و برنده می شوی و او عذرخواهی می کند برد پیروزمندانه ات را مثل چماق برسرش نکوب! وقتی که او عذرخواهی می کند نحوه شادی تو پس از این گل!! می تواند موجب شود که او هرگز علاقه به عذرخواهی در هیچ بحثی نداشته باشد حتی اگر بداند و مطمین باشد که حق با تو است.

بعد از این که عذرخواهی کرد به او بفهمان که ممنون درک و فهمش هستی و او را پذیرا باش. شرایط را سنگین نکن و او را بیش از این تخریب نکن.

 

در شکست هایت او را متهم نکن

وقتی که کاری مربوط به تو بوده و تو باید مسولیت کامل آن را می پذیرفتی ولی با کم کاری شریک زندگی ات دچار خسران شده ای، ان را ابزار جنگ و دعوا نکن. مثلا قرار بوده که ساعت ۹ تو را بیدار کند! و نکرده و تو به قرار کاری ات دیر رسیده ای. نباید بگویی تقصیر توست که بیدارم نکردی! چون تو باید برای این مساله خودت مسول باشی و کارت را انجام دهی. از این نمونه مسایل که معمولا برای خارج کردن بار منفی ناشی از اتفاقات در زندگی مان است زیاد استفاده می کنیم و متاسفانه بی انصاف بودن خودمان و فرافکنی را به ذهن همسرمان القا می کنیم.

 

به خاطر داشته باشید که چرا دعوا می کنید

اکثر زوج ها همیشه دلیل واقعی درگیری را فراموش می کنند.

همیشه به یاد داشته باشید که هر دوی شما در حال مبارزه هستید، نه برای کسب امتیاز یا اثبات تسلط، بلکه فقط به این دلیل که یکی از شما صدمه دیده است و می‌خواهد صدایش شنیده شود.

این رو همیشه یادت باشه! لطفا

اگر هر دوی شما بر سر چیزی بی اهمیت دعوا می کنید، به یاد داشته باشید که با حل آن، به نزدیک تر شدن تان کمک می کند. به جای اینکه منتظر باشید تا با رگباری از اتهامات به شریک زندگی خود هجوم آورید، تمام تلاش خود را برای پایان دادن به آن و درک نظرات یکدیگر در پایان مشاجره انجام دهید.

 

همسرت را ببوس و کمی آرایش کن

این دو کار قابل درک و فهم است. وقتی بحثی رخ می دهد که تو پیروز رابطه ای و باید گاهی عذرخواهی کنی مطمئن باش حتی اگر شریکت تو را پس می زند از دل و جان پذیرای محبت توست. وقتی او تو را ببوسد و مشکل حل شود تو هم می توانی با یک آرایش مناسب به او نشان دهی که هنوز به بودن با او و این زندگی میل داری و امید را در دل او تازه کنی.

 

امیدوارم که با این راهکار ها بتوانی در نبرد بعدی زندگی ات بجای پیروز تر شدن او را عاشق تر کنی. زندگی ترکیبی از همین عاشقانه هایی است که باید روی آن مراقبه داشته باشی. برای آموختن نکته های دیگر از فن بیان می توانی در دوره آموزشی بیان سبز شرکت کنی. سرفصل های این دوره را از این لینک بخوان.

منبع کمکی من در این پژوهش:‌ ly | مبحث کمکی دوره بیان سبز و فن بیان عاشقانه

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.