Take a fresh look at your lifestyle.

شروع یک زندگی مثبت با این 4 گام ساده

0 38

امروز اولین روز از اولین ماه میلادی سال 2019 است و امیدوارم که امسال هم برای همه مردم به بهترین شکل ممکن پیش برود. اما اگر احساس میکنی در سالی که گذشته و یا حتی در ماه هایی که گذشته، چنان که باید زندگی پر باری نداشته ای می توانی از همین امروز استراتژی زندگی ات را عوض کنی.

البته این زمان بهترین کاری است که می توانی برای، آینده ات انجام دهی می دانی که تا عید نوروز کمتر از 80 روز زمان باقی مانده است ( امروز 11 دیماه است ).

با این حساب، بیا این 4 گام را برای زندگی بهتر در سالی که پیش رو داریم یاد بگیر و آن ها را زندگی کن.

زندگی مثبت

 کنترل ذهن خودت را در دست بگیر

کنترل ذهن مبحثی است که می خواهم در روزهای آتی حسابی روی ان کار کنم. آیا تو می دانی که ذهن ات و کارهایی که در آن صورت می گیرد، منشا رفتارها و انتخاب ها و تصمیمات تو است؟

وقتی که اهمیت ذهن را می فهمیم، به این نتیجه می رسیم که باید حسابی آن را کنترل کنیم.

بیا یک مثال بزنیم. 

تو ممکن است هر روز صبح با ساعت هشداری از خواب بیدار شوی و بعد صدای زنگ را خاموش کنی!

خب از خواب برخاسته ای و برای این کار، ساعت را خاموش کرده ای. اما همیشه احساس منفی به صدای زنگ گوشی یا ساعت داری.

وقتی که با احساس نفرت از صدای زنگ گوشی از خواب بیدار می شوی درست به این می ماند که با یک ذهنیت منفی از خواب بیدار شده ای.

این که توی ذهنت با این صدا بجنگلی روزت را با ناراحتی آغاز کرده ای و این یعنی آزار و اذیت خودت بر اساس ذهنیاتت.

اما یک خبر خوب داریم! خوشبختانه تو درخت نیستی و فکر می کنی! یعنی می توانی فکرت را کنترل کنی. تو می توانی با خودت بگویی که برخی از ناخوشایندهای زندگی، چیزی هستند که از کنترل ما خارج هستند و بعد مغز و ذهنت را به سمت چیزهای دیگر سوئیچ کنی!

یک گفته شاد زیستی، ما یک ذهن مجرد و یک پارچه داریم که بر اساس برخی قوانین آگاهانه و نا خودآگاهانه عمل می کند و خود را تنظیم می نماید. این دو زمینه در طول زمان شکل گرفته اند و برای تغییر آن ها باز هم باید متوسل به زمان شد.

این بدان معنی است که شما می توانید کنترل ذهنیت خود را در دست بگیرید و می توانید چشم انداز خود را بر روی چیزها تغییر دهید.

به یاد داشته باشید، ساعت زنگ دار، فقط نمونه ای از عادت یا روال روزانه است که می تواند ذهن شما را با یا بدون دانش خود کنترل کند.

چیزی که در مورد ساعت زنگ دار رخ می دهد در حقیقت نه مشکل شماست و نه مشکل از ساعت . ساعت کار خود را می کند و زنگ می زند و تو هم کار خودت را می کنی و بیدار می شوی. اما جوری که این ساعت در ناخودآگاه تو برنامه ریزی شده اساس چشم انداز تو را تشکیل می دهد.

تنها کاری که باید انجام دهی این است که، ( در مثال ساعت ) با شنیدن صدای زنگ، چشم انداز خود را متفاوت تعریف کنی!

وقتی ساعت زنگ می زند و حالت را به هم می زند که باید از خواب شیرین بلند شوی و بروی در کنار خیلی ها که دوستشان نداری کار کنی بهتر است که توی ذهنت چنین بگویی که، ساعت زنگ زد و من بیدار شدم و امروز یک روز خیلی عالی است و یک هدیه از طرف خدا و پر از رخداد های مثبت و شادی بخش!


کلمات مثبت جدید حفظ کن

در این بخش هم می خواهیم روی، چشم اندازها و کنترل ذهن کار کنیم با این موضوع تو می توانی وضعیت و جو فکرت را عوض کنی.

روش بسیار آسان این است که با یک لیست از کلمات مثبت، ذهن و فکرت را شستشو بده و به ذهنت یاد بده که با این کلمات هماهنگ باشد. وقتی که برخی جملات توی ذهن تو نقش ببندند، به طور ناخوداگاه در تو نفوذ می کنند و مدل فکر کردن و ریکشن تو را تغییر می دهند. 

خیلی از روانشناسان کلمات مثبت و منفی را به ما معرفی کردند. پس لازم  نیست پی یاد گرفتن کلمات جدید باشیم بلکه کافی است از آن چه می دانیم استفاده کنیم.

وقتی که شما از کلمات مثبت استفاده می کنید نه تنها روی شما بلکه روی همه اطرافیان تان نیز تاثیر مثبت خواهید گذاشت.


مشخص کن که چه چیزی واقعا مهم است!

مشکل حال بد بسیاری از افراد این است که انرژی ذهن و مغز خود را روی همه چیز می گذارند در حالی که باید تنها موارد مهم را شناخت و برای ان ها وقت صرف کرد! مثلا این که همکلاسی قدیمی تان در مورد شما چه فکر می کند اصلا مهم نیست! اما این که می خواهی امروزت را چگونه بگذرانی تا به هدف هایت برسی، خیلی مهم است.

راستش اگر بخواهم رک گویی کنم باید بگویم که ما آدم ها افسار ذهن را در دست نداریم و اجازه می دهیم هر جا که دوست دارد پرسه بزند.

ذهن نباید هرجایی پرسه بزند! نباید هر جایی برود و نباید هر جایی بیاید.

وقتی که تکلیفت را با زندگی ات مشخص کردی، می فهمی که مهم ترین چیزهای زندگی ات چیست و بعد روی ان ها مانور می دهی.

با این کار، کیفیت زندگی بهتر می شود و تمرکزتان صرف چیزهای منفی، بی ارزش و حتی کم ارزش نمی شود.


یاد بگیر از ” نه ” نیز استفاده کن

گاهی اوقات در طول زندگی بخاطر این که به بعضی ها بر نخورد! یا ناراحت نشوند یا مواردی از این قبیل مجبوریم پاسخ مثبتی برای برخی کار ها بدهیم. مثلا وقتی که یک مهمانی موجب ضرر رسیدن به هدف هایت می شود و تو می پذیری به آن مهمانی بروی چون خاله ات ناراخت می شود، این می تواند از ابتدا تا انتهای مهمانی خاله ات را شمر یا یزید  ببینی.

و حس خودت را هم مسوم کنی

حقیقت امر این است که نه گفتن به خیلی از شرایط موجب می شود که تو بتوانی پربار تر زندگی کنی.

معمولا افراد برای این که حس قربانی نشدن داشته باشند، مجبور می شوند که پاسخ مثبت دهند! و این کار جالبی برای کسی که می خواهد در اعتماد به نفس کامل، زندگی مثبت داشته باشند.

بیاد داشته باش که زندگی مثبت همیشه از درون تو آغاز می شود و کم کم روی اطراف و زندگی بیرونی ات رنگ مثبت می پاشد. به همین دلیل باید بدانی که تغییرات را باید شروع کنی و از زندگی ات لذت ببری.

نظرت را برایم بنویس

این مطلب برگرفته از تحقیقات چند دانشگاه بزرگ دنیا نظیر فلوریدا است که به کمک وب سایت lifehack به شما آموختم. ')}

Leave A Reply

Your email address will not be published.