14 کاری که افراد موفق هرگز انجام نمی دهند

0 34

قوانین زندگی افراد موفق قوانین عجیب و غریبی نیست! آنها صرفا کارهایی می کنند که خیلی ها انجام نمی دهند و کارهایی انجام می دهند که خیلی ها بدان پایبند نیستند! وقتی قصد داریم که موفقیت در زندگی خودمان بچشیم باید یاد بگیریم که این افراد چه می کنند و چه نمی کنند!

بازگشت به هر چیزی باید منطق داشته باشد

این گزینه مهم ترین ویژگی بارز افراد موفق است که با افراد شکست خورده تمایز پیدا می کند. خواه یک رابطه باشد خواه یک بیزینس خواه یک فکر! یا سبک زندگی! افراد موفق هرگز حاضر به تجربه دوباره ی چیزی (از جمله چیزهایی که گفتم) نیستند مگر به شرطها و شروطها!

  • مگر این که مشکل تجربه شکست خورده را پیدا کنند.
  • مگر این که در مسیر و طرح و هدف تغییر ایجاد کنند

بدین معنی که تجربه راه های گذشته و تکرای که منجر به موفقیت نشده است توسط افراد موفق یک کار غیر منطقی و اشتباه است. چون می دانند هر مسیر مشترک یک مقصد مشترک دارد! پس چیزی عوض نخواهد شد و فقط وقتشان گرفته می شود.

پس به عنوان اولین قانون زندگی افراد موفق باید بدانیم که:

هرگز به مسیرهای قبلی و شکست خورده و ناقص زندگی ات برنگرد مگر این که تغییری ایجاد کنی.

رنگ عوض نمی کنند

افراد موفق می دانند که آرامش آن ها در پس این است که باید نقش واقعی خودشان را اجرا کنند. آن ها می دانند تمارض به دیگری بودن و نقاب گذاشتن و نقش بازی کردن از آن ها وقت و انرژی می گیرد و تمرکز آن ها را به هم می ریزد و استرس برایشان ایجاد می کند. بنابراین هرگز وارد کاری نمی شوند که بخواهند از خود واقعی شان فاصله بگیرند.

بنابراین دومین قانون زندگی افراد موفق این است که:

آن ها همیشه خودشان هستند و هرگز نقش بازی نمی کنند.

قوانین زندگی افراد موفق

تغییر دادن دیگران ممنوع

از جمله قانون زندگی افراد موفق این است که به آزادی خود خیلی اهمیت می دهند و خیلی از دردسرها را برای خود نمی خرند. اما شاید با خودت بگویی چه ربطی داشت!

خب وقتی که تو تلاش می کنی دیگری را تغییر دهی داری تلاش می کنی تا آزادی او را بگیری! کسی که آزادی ندارد نمی تواند درست رفتار کند و ممکن است خطاهای زیادی به طور سهو و عمد داشته باشد. آن ها می دانند که مهم ترین کاری که باید در مورد مردم کنند این است که آن ها را با مفهوم توسعه فردی آشنا کنند و آنان را به طور اختیاری راغب به خودسازی کنند. این خطاها دست و پای شما را هم خواهد بست! بنابراین اگر می خواهی مثل افراد موفق زندگی کنی این قانون را فراموش نکن:

دست از تغییر دیگران بردار و آزادی ایجاد کن تا هرکس بهترین نقش خود را اجرا کند

قرار نیست همه را راضی نگهدارند

وقتی متوجه می شوید که نمی توان همه را راضی نگه داشت، آن موقع تلاش می کنید تا تمرکزتان روی خودتان و اهداف تان باشد. و دقیقا همین تمرکز است که موفقیت در زندگی را به ارمغان می آورد.

افراد موفق تلاش می کنند کار درست در زمان درست انجام دهند پس ممکن است به مذاق خیلی ها خوشن نیاید! خب نیاید!

دست از تلاش برای راضی نگهداشتن همه بردار

استقبال از شرایط سخت

وقتی یک فرد موفق می دونه که پیمودن مسیر کوتاهی که با چالش و سختی همراه است منجر به موفقیت طولانی مدت او می شود این سختی را به جان می خرد. این ویژگی افراد موفق چه در زندگی شخصی و چه در پیشه و حرفه و شغل است.

بنابراین استقبال از شرایط سخت به نفع سود طولانی مدت یکی از قوانین زندگی افراد موفق است.

واقع نگری و تردید در اعتماد کردن

همه ما تلاش داریم که به افراد و رویدادهایی که بی نظیر و بی نقص هستند تکیه کنیم! خب خوب است که آدم به چیزهای بی نقص برخورد کند. اما افراد موفق می دانند چیزی که به شدت بی نقص جلوه می کند یک جای کارش باید ایراد داشته باشد بنابراین با احتیاط به این افراد و موقعیت ها نزدیک می شوند و سریع بی گدار به آب نمی زنند!

بنابراین یکی از قوانین زندگی افراد موفق این است که:

زود باور نیستند و تردید را در جایی که لازم باشد برای خود ضروری می دانند.

عدم توجه افراطی به هدف بزرگ

همه هدفی بزرگ دارند که آن را به اهداف کوچکتر تقسیم می کنند. این پروسه هدف گذاری افراد موفق است. اما وقتی یک فرد موفق اقدام به تقسیم هدف کرد می داند که باید تمرکزش روی این باشد که اهداف کوتاه مدتش را مد نظر قرار دهد. او می داند که اگر بخواهد چشمش مدام به هدف غایی و نهایی باشد، بزرگ بودن و غیر قابل دسترس بودن آن در لحظه ممکن است و را سست کند و انگیزه تلاش را از او بگیرد.

بنابراین فرد موفق روی گام های کوچکتر منتهی به هدف تمرکز می کند تا هدف را ملاقات کند.

بیشتر یاد بگیرید: ۵۱ عادت برای تغییر در زندگی و رسیدن به هر چه که میخواهی

قوانین زندگی افراد موفق

نداشتن دیدگاه کاهشی نسبت به خود

افراد موفق همان افرادی هستند که بارها و بارها شکست خورده اند! هیچ کس موفق زاده نیست!

تنها تفاوت افراد موفق در زندگی با غیر موفق ها این است که در شرایطی که حتی شکست می خورند یا قربانی می شوند خودسرزنشی ندارند و تنها کاری که می کنند این است که به دنبال درس و نقش خود در هر واقعه ای می گردند چرا که معتقدند آدم نباید بیش از یک بار از یک سوراخ گزیده شود!

بنابراین با داشتن دیدگاه عالی نسبت به خود و جایگاه خود در هر شرایط مسیر موفقیت را هموار می کنند

دنیای درون دنیای بیرون را می سازد

یکی از قوانین زندگی افراد موفق این است که می دانند هر چه که می خواهند در دنیای بیرونی بسازند باید ابتدا الگویی از آن را در درون خود بسازند. این که بخواهی موفقیتی در دنیای بیرون ایجاد کنی باید ابتدا این موفقیت به طریق های مختلف در درون فرد ایجاد شود. این ویژگی کمک می کند که افراد موفق مدام به دنبال علت موفق و شکست های دیگران و خود باشند تا برای خود درس بسازند و تغییرات درونی را از پیش از هر چیز ایجاد کنند.

“ما به راه های جدیدی برای شکست نیاز نداریم… روش های قدیمی به خوبی کار می کنند!” وظیفه ما، در تجارت و زندگی، این است که اشتباهات زندگی حالا هر چه که  هستند را  مشاهده کنیم، و هرگز دوباره به انجام آنها برنگردیم.

افراد موفق به چشم انداز خود متعهد هستند

طبق کتاب کلاسیک وارن بنیس در مورد رهبر شدن، رهبری «ظرفیت تبدیل بینش به واقعیت است».

این بدان معنی است که موفقیت با پاسخ دادن به یک سوال اساسی شروع می شود، من واقعا چه می خواهم؟

اینکه پاسخ این سوال را بیانیه ماموریت، ارزش‌های اصلی، هویت برند یا فقط اهدافتان بنامید واقعاً مهم نیست. زیرا “نام گل رز را هر نام دیگری که بنامید باز هم بوی عطرش شیرین و تک است.”

در اصل این گفته بیانگر این است که افراد موفق ایده روشنی از چیزی که می خواهند دارد (خواه شخصی یا حرفه ای و شغلی) و میزان پافشاری برای انجام کارها و نحوه مواجه شدن با شکست ها را از پیش تنظیم می کنند.

دو قانون مهم زندگی افراد موفق و فوق ثروتمندان بر این اساس طبق ‌آمار این است که:

  • ۸۱ درصد از افراد فوق موفق لیست کارهایی که باید انجام دهند دارند ( TO DO list)
  • ۸۰ درصد از افراد موفق یک هدف دارند و روی آن تمرکز می کنند.

قوانین زندگی افراد موفق

مهم ترین قوانین زندگی افراد موفق راستگویی است

راستگویی از جمله قوانین زندگی افراد موفق است! البته شاید از نظر شما بدیهی باشد و نیازی به بیان این ویژگی نباشد. اما صداقت وجهه های مختلفی دارد.

در دوره زمانه ای که بهتر به نظر رسیدن و کسب سود و متقاعد کردن دیگران و مبری از عیب بودن اهمیت زیادی در نجات زندگی و بیزینس دارد، صداقت تبدیل به کالایی کمیاب شده است.

 و این که نباید فراموش کرد که صداقت هم هزینه های خود را دارد.

صداقت با خود و شرایط بیزینسی کمک می کند که سریع تر موفق شد! این که واقعا عامل شکست ما چیست!؟ خودمان یا دیگران؟ در گزارشی که از تحقیقات درYes! 50 Scientifically Proven Ways to Be Persuasive  به دست رسیده به این باور رسیده ایم که:

در گزارش سالانه موفقیت برخی بیزینس ها:

کسانی که مشکل بیزینس را خودشان و سیستم داخلی شان می دانستند طی یک سال توانسته بودند سود و سهام بیشتری نسبت به کسانی که عامل خارجی را عامل شکست خود می دانستند کسب کنند!

پس این قضیه می تواند حتی هوشمندی مالی را هم نشان دهد و بهبود اوضاع اقتصادی نیز رقم بزند!

و آنچه برای شرکت ها صادق است برای ما نیز صادق است. همانطور که بنیس نوشت: «رهبران هرگز به خودشان دروغ نمی گویند، به خصوص در مورد خودشان…. شما مواد خام خود هستید.»

افراد موفق واقعا شکرگزار هستند

شکرگزاری یک ترفند ساده برای موفق شدن و بیشتر کردن خواسته ها در ذهن افراد موفق نیست! آن ها واقعا شکرگزار و قدردان لحظات خوب و بد خود هستند چرا که در شرایط سخت نیز لطف هایی پیدا می کنند که این قدرشناسی منجر به استفاده بهتر از فرصت ها می شود.

افراد موفق سازگارترند

موفقیت به معنای اجتناب از شکست نیست. موفقیت یعنی یادگیری از شکست و به جلو پیش رفتن و ملاقات روزهای خوب و روزهایی که انگار بدقلق هستند!

نقل قول معروف توماس ادیسون در مورد اختراع لامپ را در نظر بگیرید: “من شکست نخورده ام. من فقط 10000 راه را پیدا کردم که کار نمی کند.!

 «آنچه داستان‌های موفقیت را از شکست‌ها متمایز می‌کند این است که کارآفرینان موفق پیش‌بینی، توانایی و ابزارهایی را داشتند که کشف کنند کدام بخش از برنامه‌هایشان به خوبی کار می‌کند و کدام قسمت ها به خوبی کار نمی کند و در نهایت راهبرد خود را با آن ها تطبیق دهند.»

همه اینها به این معنی است که افراد دیوانه‌وار موفق به جای پنهان شدن از شکست، شکست را پیش‌بینی می‌کنند و آن را به شیوه‌ای وارد زندگی خود می‌کنند که آن را از یک هدف به یک وسیله تبدیل می‌کند.

همه ما عاشق یک راز مگوی عالی و اثرگذار و زودبازده هستیم تا موفق شویم. اما حقیقت این است که چنین چیزی وجود ندارد. پس از گام کوچک شروع کنید، اما از امروز شروع کنید.

وقتی در حال نوشتن این مطلب بودم بارها صحنه هایی از فیلم لبه تیغ جلوی چشمم تداعی می شد و به من ثابت می کرد که این ۱۴ دیدگاه چقدر واقعیت دارند. من تجربه درس های زندگی و موفقیت که در این فیلم از یک داستان واقعی به تصویر کشیده شده است را در این مطلب نوشته ام که خواندن آن خالی از لطف نیست.

منابع کمکی:

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.