۳۱ سوال برای توسعه فردی و رشد شخصی در مسیر زندگی

0 31

وقتی به اطرافم نگاه می کنم احساس می کنم که خیلی از آدمها مقهور زندگی هستن! مقهور همین چیزی که خودشون درست کردن و فکر می کنن از بالا براشون تقدیر شده. به هر حال خیلی ها با مفهوم سوال توسعه فردی برای رشد شخصی خودشون بیگانه اند!

توسعه فردی شامل المان هایی میشه، چیزهایی مانند دانش، مهارت‌ها، عادات، باورها و رفتار به ما کمک می‌کند تا خود و دنیای اطرافمان را بهتر درک کنیم. کیفیت زندگی ما را بهبود می‌بخشد و به ما توانایی می‌دهد تا اهدافی را که واقعاً می‌خواهیم، ​​تدوین کنیم و به دنبال آن برویم. در وقع اگر به فکر توسعه شخصی خودمون باشیم.. کمتر در شرایطی قرار می گیریم که دیگران بخواهند روی ما تاثیر بگذارند و ما رو به کار بگیرند!

درسته که من این جا ۳۱ سوال توسعه فردی رو نوشتم و بهت کمک کردم که بتونی با این پرسش ها حال خودت رو خوب کنی و مسیر جدیدی برای زندگیت بچینی اما دوست دارم بدونم که:

 1. تو میخوای تغییر در زندگی خودت رو از کجا شروع کنی؟
 2. از کی و کجا می خوای موفقیت در زندگی ات رو شروع کنی؟
 3. چطوری میخوای توی مسیر رشد شخصی خودت قرار بگیری؟
 4. چطوری میخوای زندگی خودت رو غنی کنی؟

این سوالات کمک می کنه که بتونی با خودت ارتباط برقرار کنی و به چالش بکشی..

خب بریم سراغ ۳۱ سوال توسعه فردی و سوالات کوتاه تر که می تونه هر سوال اصلی رو برات واضح تر کنه.

 

من چگونه به زندگی نگاه می کنم؟

بدون داشتن چشم اندازی از زندگی، نمی توانی در مسیر مستقیم و مستحکمی گام برداری! مدام از این شاخه به آن شاخه می پری و این است که هیچ وقت جایگاهی برای خودت پیدا نمی کنی.

وقتی چشم اندازی نداری، اگر حتی در مسیر یک توصیه درست هم قرار بگیری هرگز نمی توانی آن را حلاجی کنی و آن را در زندگی خودت وارد کنی.

بنابراین مهم است که چشم اندازت از زندگی رو مشخص کنی و بدونی که چه مسیری رو و چرا این مسیر رو داری میری.

 

چه ترس هایی را باید رها کنم؟

یکی از مهم ترین سوالات از ۳۱ سوال توسعه فردی این هست که من واقعا از چی می ترسم و چه ترس هایی رو باید رها کنم!؟

ترس در زندگی یک جز جدا نشدنی است. اما این که ترس های ما چقدر واقعی یا غیر واقعی هستند هم موضوعیت پیدا می کنه.

بعضی از ترس ها می توانند تا یک عمر همراه ما باشند.

بعضی ترس ها تو را همیشه از چالش یا امتحان چیز جدید یا ریسک کردن دور نگه می دارند و یک حاشیه امن برایت می سازند که ممکن است به مرداب زندگی ات تبدیل شود. در مورد ترس ها باید با یک کارشناس صحبت کرد که از روان سر در می آورد.

توسعه فردی و رشد شخصی

چقدر در من پذیرش دیگران وجود دارد؟

این سوال رو به گونه های مختلف می شه پرسید. ولی راستی از چه کسانی خوشت میاد یا بدت میاد؟

چرا فلانی رو قبول نداری؟

مثلا اگر کسی دیدگاه متفاوتی با تو داشته باشه ازش فاصله میگیری؟

این سوالات زیاد هستند فقط کافیه که بررسی کنی که چرا از بعضی خوشت نمیاد و علت این مساله رو واکاوی کنی و پیدا کنی.

گاهی اوقات اگر با یک فرد آگاه صحبت کنی متوجه می شوی که دلایل تو چندان رنگ و لعاب گرفته که تو را از دیگران دور کرده است. ممکن است کسی بتواند به تو کمک کند درک خوبی از دیگران پیدا کنی.

دلسوزی و پذیرش داشته باش و در حالتی زندگی کن که انتخاب های دیگران در زندگی وقت و انرژی زیادی را از تو نگیرد.

این ها همه به نوع نگاه، حلاجی کردن و در نهایت رای صادر کردن تو ربط پیدا می کند.

به عبارتی باید عینک خودت را عوض کنی!

 

چه صفت های اشتباهی همیشه به همراه من بوده است؟

رشد شخصی یعنی رشد تو از چیزی که هستی به یک سطح بالاتر.

در واقع می خواهیم یک نسخه از خودت را در ورژن بهتر تنظیم کنیم. پس لازم است که بدانی که چه چیزهایی از قبل در تو وجود داشته است که همچنان آن را تا این سن (هر چه که هست) حمل کرده ای.

 1. مثلا جوان تر که بودی همیشه قلدر (آقایون) یا افاده ای (خانوما)‌ بودی و فکر می کنی هنوزم همین ویژگی رو داری؟
 2. شاید هم برعکس بودی و اعتماد بنفس نداشتی!؟
 3. از تعلل یا اهمال کاری یا نق زدن و شکایت کردن می رنجیدی یا همیشه این صفت ها رو داشتی؟
 4. به این فکر کن که چه چیزهایی در وجودت بوده که باید اون ها رو حل کنی؟
 5. ببین که برای از بین بردن این صفت ها باید چکار کنی؟

 

چه مهارت هایی دارم که باید آن ها را توسعه دهم

همه ما مهارت های مختلفی توی زندگی داریم که چندتا از این مهارت ها عالی هستند و ما در آن ها استعداد داریم.

به این فکر کنیم که لیست مهارت های خود را بنویسیم و بعد به این مسیر برویم که چطور می توانیم آن ها را تقویت کنیم؟

اصلا کدام یک از مهارت ها به ما کمک می کند که بتوانیم زندگی زیباتر و بهتری را تجربه کنیم و زندگی غنی تری داشته باشیم؟

 

چطور می توانم بهتر از سلامتی ام مراقبت کنم؟

سلامتی در رشد شخصی و توسعه فردی بسیار نقش دارد. برای اینکه روی سلامتی خودت کار کنی از خودت بپرس که چه ابعادی از وجودت نیاز به کار کردن دارد. بهتر است که سلامتی را از نظر جسمی و روحی مد نظر داشته باشی. در کنار این آنالیز بهترین کار این است که یکی دو کار را انتخاب کنی و روی سلامتی وجودت کار کنی. این را همیشه یادت باشد که سلامتی چیز واجبی است که باید به طور ثابت حفظ شود و نهایت تلاشمان را باید برای آن بکنیم.

 

چه چیزهایی برای من امکان پذیر است؟

به ذهنیت های منفی خودت و یا افکار محدود کننده ات اصلا توجه نکن. فقط به این فکر کن که اگر بخواهی کاری کنی و بتوانی کاری انجام دهی دست به چه کارهایی خواهی زد؟

موانع ذهنی ات را پس بزن و بی پرده به جلو برو تا این افکار تو را با قدرت درونی تو آشنا کنند. نتایج این تمرین می تواند در رشد شخصی تو بسیار اثر گذار و تعیین کننده باشد.

توسعه فردی و رشد شخصی

چطور می تونم دنیا رو به جای قشنگ تری تبدیل کنم؟

پاسخی که به این سوال می دهی می تواند زندگی تو را از هر بُعد تحت تاثیر مثبت قرار داده و موجب تغییر تو شود. این تغییرات می توانند شامل برنامه غذایی عادات و روابط باشند. اگر تو هم مثل خیلی از مردم فکر می کنی که زیباتر کردن جهانی که در آن زندگی می کنی یک هدف غایی و نهایی است اشتباه می کنی. هر چه به تو حس رضایت بدهد و به نفع مردم و خودت باشد، اگر انجام دهی دنیا را به جایی بهتر تبدیل کرده ای حتی اگر به اندازه یک لبخند باشد.

 

از چه چیزی در مورد خودم بدم میاد؟

شاید در وهله اول اصلا ندونی چطور باید به این سوال جواب بدی ولی به این فکر کن وقتی خودت رو تو آینه یا ذهنت تصویر می کنی از چی می نالی؟ از چی شکایت داری؟ از چی خوشت نمیاد و با خودت میگی ای کاش فلان … تغییر می کرد؟ هدف ما موندن توی این گزینه ها نیست. باید بدونی از چی در مورد خودت شکایت داری و بعد ریشه اش رو پیدا کنی. ریشه چاقی و اضافه وزن تو تنبلی توست که ورزش نمی کنی. ریشه به جایی نرسیدن کمبود انگیزه است! پس باید با این ها مبارزه کنی.

 

چی منو جذاب و منحصر به فرد کرده؟

این گزینه شمشیر دولبه در رشد شخصی و توسعه فردی است. در واقع توسعه فردی برای کسی که یک راه خاص را در پیش میگیرد یعنی او باید برنامه خاص هم داشته باشد. گاهی یک ویژگی خاص و ممتاز نسبت به بقیه موجب می شود که فرد بیشتر بخواهد تا روی خودش کار کند و رشد کنند و زندگی خودش را بسازد. اما این مساله اگر از روی منفی اش مد نظر قرار بگیرد ممکن است دست و پای تو را برای رشد ببندد.

 • به این فکر کن که تو چه ویژگی هایی داری که از دیگران تو را جدا می کند؟
 • سپس مثبت و منفی بودن آن را مشخص کن.
 • در نهایت به این فکر کن که چطور می توانی با استفاده از این ویژگی و یا با دور زدن این ویژگی روی توسعه فردی و رشد شخصی خودت کار کنی؟

 

اعتماد بنفسم چطوره؟

اعتما بنقس یعنی من می توانم! رشد شخصی یک مسیر چالشی و با پستی و بلندی های مختلف است. بدین ترتیب وقتی اعتماد بنفس داشته باشی به خودت اطمینان داری که پیمودن این مسیر برایت راحت است. خب خوب است که جایگاه خودت و اعتماد بنفست را بررسی کنی و ببینی:

 • آیا انقدر به خودت و مسیری که می خواهی بروی اعتماد داری؟
 • آیا نیاز به تقویت اعتماد بنفس داری؟

 

چقدر در مورد زبان بدنم می دونم؟‌ زبان بدنم چی به من و دیگران میگه؟

تحقیقات نشان داده است که زبان بدن مناسب می تواند به شما کمک کند تا بر زندگی دیگران تأثیر مثبتی داشته باشید. همچنین می تواند به شما کمک کند تا با افراد دیگر تعامل موثرتری داشته باشید و حس اعتماد به نفس و قاطعیت را به دیگران منتقل کنید.

در واقع، با درک نحوه عملکرد زبان بدن، می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و با اعتماد بنفس تر به نظر برسید و خود را برای رشد شخصی در آنجایی قرار دهید که می خواهید.

اینکه چگونه خود را حمل می کنید، حرکات دستی که استفاده می کنید، و نحوه برخورد با تماس چشمی، همگی بر احساس شما و اینکه دیگران شما را می بینند، و همچنین اینکه چقدر مایل هستید روی خودتان کار کنید و خودتان را بیرون بیاورید، تأثیر می گذارد.

اگر نمی دانید زبان بدنتان به شما و دیگران چه می گوید، وقت آن است که در مورد آن یاد بگیرید.

 

آیا من دختر / پسر فعالی هستم؟

اگر فعال نیستی یعنی با رشد شخصی و توسعه فردی به چالش می خوری!

فعال بودن اصلا به معنی تحرک نیست! فعال بودن یعنی من در برهه ای از زندگی ام نیاز به انجام کاری دارم و برای ان اقدامی می کنم حتی اگر خرید یک کتاب باشد.

افرادی که تحرک لازم را دارند می توانند از درون نیروی جوششی برای سرمایه گذاری روی خود را حس کنند و آن را بکار بگیرند.

بیشتر بخوان: ۱۴ جمله انگیزشی برای اینکه روی خودت سرمایه گذاری کنی

توسعه فردی و رشد شخصی

چطور می تونم استرسم رو کنترل کنم؟

همیشه چیزهایی توی زندگی رخ میدهند که ممکنه ما رو به سمت استرس پیش ببرند پس خود کنترلی اینجا خیلی به کار میاد. استرس می تونه روی توسعه فردی و رشد شخصی تو اثر داشته باشه چرا که استرس می تونه روح و جان و جسم رو بیمار کنه! برای توسعه فردی خودت نیاز به کنترل استرس داری. پس به این فکر کن که:

 • من چقدر آدم استرسی ای هستم؟
 • چطور می تونم استرسم را مدیریت کنم؟
 • چطور کمتر استرس بگیرم؟

بیشتر وقتم را کجا می گذرانم؟ حال، گذشته یا آینده؟

سفر رشد شخصی و توسعه فردی از آنجا شروع می شود که تو بدانی کجا را اشتباه رفته ای و کجا را باید درست حرکت کنی!

بسیار مهم است که حواس تان باشد و تلاش کنید تا در لحظه ای که روی خودتان کار می کنید.. واقعا  زندگی کنید. این به شما کمک می کند تا احساساتی مانند پشیمانی و نگرانی را که مانع رشد شما به عنوان یک فرد می شود را کاهش دهید. و این به شما این توانایی را می دهد که فراوانی و زیبایی لحظه و توانایی خود را برای انجام کارهایی که باید انجام دهید را تشخیص دهید.

آیا من ذهنیت رشد دارم ؟

من به ذهنیت رشد می گویم کیفیت فکر افزایشی! این مدل فکر کردن بسیار در توسعه فردی تو اثر گذار است.

فرقی نداره که گام های ما داره به مسیر درست میرسه یا نه! و چقدر مونده که به هدف برسیم! مهم اینه که ما فکرمون رو مثبت و رو به رشد نگه داریم! (نقل قول نقی پایتخت رو یادته؟ خوبی؟ خوشی روبه رشدی؟ 🙂 )

وقتی که ذهینت و طرز فکر رشد دارید می توانید با صدای ذهن که معمولا ترسان و لرزان است مخالفت کنی و به پیش بتازی.

و یک طرز فکر رشد به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که زمان و تلاش برای رشد لازم است، که شما را تشویق می کند تا آنچه را که برای رشد شخصی باید انجام دهید انجام دهید.

 

آیا من تو گذشته ام گیر کرده ام؟

ماندن در غبطه و حسرت گذشته می تواند مانع این شود که تو بخواهی یک زندگی جدید را رقم بزنی و روی خودت کار کنی. توسعه فردی یعنی بیرون کشیدن از هر چه اشتباه است! خواه در گذشته گیر کرده باشی خواه امید به آینده نداشته باشی. اگر در گذشته گیر کرده ای یکی از زمینه هایی که باید در توسعه فردی روی ان کار کنی حلاجی مساله گذشته و مدل فکر تو و نتیجه گیری هایی است که داشته ای.

 

من چه باورهای محدود کننده ای دارم که بهشون چسبیده م ؟

باورهای محدود کننده صرفا زمانی شکل می گیرند که اتفاق بدی توی زندگی رخ میده. متاسفانه یا خوشبختانه بسیاری از چیز هایی که ما در زندگی بهشون دست پیدا می کنیم و نمی کنیم به باورهامون ارتباط پیدا می کنه.

 • باید باور های محدود کننده خودت را پیدا کنی
 • ریشه های باور های محدود کننده را پیدا کنی
 • به ریشه کنی و مبارزه و جایگزینی این باورها کمک کنی

 

من کجاها دارم وقتم رو تلف می کنم؟

تو هر چه که میخواهی در بستر زمان به آن دست پیدا می کنی پس به این فکر کن که بیشتر وقتت را در حال گذراندن در چه شرایطی هستی؟

بیشتر وقت خودت رو صرف چه می کنی؟ اینترنت؟ یوتیوب و ویدیو دیدن؟ شبکه های خانگی و فیلم های گاها دوزاری؟ یا روی توسعه فردی خودت کار می کنی؟

اگر می خواهی واقعا شخصیت خودت را رشد بدهی باید بیشتر تایمت را صرف این قضیه کنی.

تو نمی توانی قصد سفر به شهر X را کنی ولی سوار هواپیما یا اتوبوس نشوی!

 

هوش هیجانی من چگونه است؟

شاید هوش فکری خیلی از ما ها خوب باشه ولی هوش هیجانی یعنی درک احساس خود و دیگران! و این می تواند روی ابعاد زندگی ما نقش اساسی داشته باشد.

در همه جا می توانی تمریناتی را گیر بیاوری که هوش هیجانی ات را تقویت کند و بتوانی درک درست و خوبی از دیگران و خودت و نحوه تعامل با خودت و دیگران داشته باشی.

 

دیگران چگونه مرا درک می کنند؟ و من می خواهم دیگران مرا چگونه درک کنند؟

نمی دونم اطرافیان تو واقعا همون طوری که تو دوست داری بهت توجه کنن بهت نگاه می کنند یا نه!

اصلا چطوری درکت می کنند و چه برداشتی ازت دارند؟

نکته مهم اینه که اگر می بینی درکی که دیگران ازت دارند اون چیزی نیست که انتظارش رو داری وقتش رسیده که روی توسعه فردی خودت کار کنی و اون جوری نمایش بدی که واقعا دوست داری! شاید به قول یکی از رفقای عزیزم غلط انداز شدی :)‌

 

 

آیا من کافی ام؟

پاسخ این سوال برای تو منفی است یا مثبت؟

اگر به این پاسخ منفی می دهید، پس باید به صحبت های ماریسا پیر در مورد اینکه چرا کافی هستید گوش دهید. او می‌گوید که وجه مشترک همه مشکلات شما (از جمله ناتوانی در کار مؤثر بر رشد شخصی) این است که باور نکنید کافی هستید.

وقتی باور دارید که کافی هستید، می توانید دست از سرکوب کردن خود بردارید و خود، عیوب و همه چیز را بپذیرید. و این باور را تقویت خواهید کرد که ارزش رشد شخصی را دارید که دنبال می کنید. در واقع با این حس به این می رسی که رشد و توسعه فردی حق منه! مال منه! عشق منه! باید بشه!

یا موفق میشم یا باید موفق بشم!

اگر کمتر از این میگی باید روی کافی بودن خودت بیشتر فکر کنی.

توسعه فردی و رشد شخصی

چی منو واقعا خوشحال میکنه؟

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چه چیزی شما را در زندگی واقعاً خوشحال می کند، و همچنین اینکه آیا بیشتر وقت خود را صرف انجام کارهایی می کنید که شما را خوشحال می کند یا خیر. اگر متوجه شدید که آنچه شما را واقعاً خوشحال می کند بخش مهمی از زندگی شما نیست، وقت آن است که نحوه گذراندن وقت خود را تغییر دهید.

وقتی خوشحال هستید، تمایل و توانایی بیشتری برای کار روی رشد شخصی خود دارید. وقتی حس می کنی که بدبخت هستید، ایده رشد شخصی ممکن است خسته کننده باشد یا مانند اتلاف وقت باشد.

به عنوان مثال، من زنی را می شناسم که معتقد است زندگی قرار است بد باشد و انجام کارهایی که او را ناراضی می کند، فقط بخشی از این زندگی کثیف است. او به رشد شخصی اهمیتی نمی دهد زیرا فایده ای ندارد! زندگی هر کاری که او انجام می دهد بد خواهد شد، پس چرا خود را به زحمت بیاندازیم؟

 

آیا من با احساس شکرگزاری زندگی می کنم؟

وقتی صحبت از رشد شخصی به میان می آید، قدردانی به شما این امکان را می دهد که از جایی که هستید و ابزارهایی که در اختیار دارید برای رشد به عنوان یک انسان قدردانی کنید.

وقتی واقعاً سپاسگزار باشید، احساس هیجان در زندگی خواهید داشت.

شما همچنین به سرعت رشد شخصی خود را دنبال خواهید کرد زیرا زمانی که به طور فعال در زندگی خود احساس قدردانی می کنید، اتفاقات خوبی که رخ می دهد و پیشرفتی که در حال انجام آن هستید را بسیار واضح تر خواهید دید.

 

من چقدر آدم صادقی هستم؟

چیزی که مانع رشد شخصی شما می شود، عدم صداقت است.

ناصادق بودن با خودتان باعث می شود نتوانید آنچه را که در زندگی بیشتر می خواهید بشناسید و کاری را که می خواهید انجام دهید.

و عدم صداقت با دیگران باعث می شود وقتی در کنار آنها هستید و حتی زمانی که تنها هستید، خودتان نباشید.

عدم صداقت همچنین ارزش خود را کاهش می دهد و تصویری از خود و آنچه که فکر می کنید هستید منحرف می کند.

 

قدرت اراده من چقدره؟

رشد شخصی وقتی شروع میشه که یک سری عادات و رفتار قدیمی رو کنار بگذاریم و بهشون غلبه کنیم! تنها چیزی هم که این جور مواقع به دادمون میرسه قدرت اراده مونه! این اراده است که یک روش جدید رو توی زندگی مون بنا می کنه.

اراده یعنی یک محرک در پشت تعهد و پایبندی ما!

آیا تو اراده قوی داری؟

نیاز به چه داری تا اراده ات را قوی کنی؟

چقدر اراده ات در تغییر زندگی ات نقش دارد؟

 

وضعیت تمرکز من چطوری هست؟ چطور می تونم تقویتش کنم؟

آیا قدرت ذهنی تو جوری است که در یک لحظه فقط روی یک موضوع تمرکز کنی؟ اگر بله که احسنت داری.

اما رسانه های اجتماعی حسابی مردم را پریشان فکر و پریشان رفتار کرده به طوری که از این صفحه به آن صفحه و از این رسانه به آن رسانه می پرند و ضمن آن می خواهند روی کارهای مهم خودشان هم تمرکز کنند.

تمرکز برای رشد شخصی مهم است. شما باید بتوانید در کلاس شرکت کنید، کتاب بخوانید، بحث کنید یا چیزهای جدید را امتحان کنید بدون اینکه میلیون ها چیز مختلف توجه شما را به خود جلب کنند. با تمرکز خوب، مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد، مانند درک بهتر آنچه در حال یادگیری هستید.

چقدر دیگران روی زندگی تو تاثیر گذارند؟

به عبارتی اثر پذیری تو چقدر است؟

میلیون ها نفر بوده اند که دکتر ها به آن ها گفته اند که نمی توانید راه بروید! ولی خب! آن ها راه رفته اند چون حرف کسی را خریدار نبوده اند.

این سوال را از خودت بپرس که اگر بخواهی مسیری بروی و یا مهارتی یاد بگیری یا کاری کنی و از دیگران در این باره نظر خواهی کنی و آن ها تو را منع کنند! آیا منصرف می شوی؟ چه چیزی روی این قضیه تاثیر دارد؟‌

 

 

اگر بخوام برم یه کلاس آموزشی، ترجیحم روی چه موضوعیه؟

این سوال توسعه فردی بهت کمک می کنه تا تمرکز بیشتر کنی تا ببینی چه چیزی این روزها نیاز داری؟ چه چیزی هست که باید رشدش بدی و براش باید یک وقت آموزشی گیر بیاری.

اولین چیزی که دوست داری در موردش چیز بیشتری بدونی چیه؟

 

منطقه راحتی من به کجا ختم میشه؟

ما باید بدونیم که منطقه راحتی مون روی چه منطقه ای هست که بفهمیم کجا ها دیگه به خط بحرانی می رسیم و از کجا باید شروع به توسعه فردی کنیم تا یک زندگی و فرد جدیدی از خودمون رو تجربه کنیم. موندن توی دایره راحتی هرگز تو رو به جایی نمی رسونه. من خودم بارها این کار رو کردم و در عین حال همیشه به موفقیت هایی رسیدم. منطقه راحتی من همیشه نقطه امنی بود که منو مانا نگه می داشت و جلوی رشد بیشترم رو میگرفت! اما با خالی کردن پشت خودم همیشه از منطقه راحتی بیرون اومدم و یک یا چند سطح پیشرفت کردم.

این مساله می تونه چیزهای متفاوتی باشه.

مثلا آیا به طور آنلاین خوب با مردم صحبت می کنی ولی امان از تلفن؟ خب این چیزیه که باید برای توسعه فردی روش کار کنی! برقراری ارتباط با افراد به صورت شخصی می تواند به تو کمک کند به رتبه های جدیدی دست پیدا کنی که ممکن است قبلاً حتی بهش فکر هم نمی کردی. علاوه بر این، راحت بودن در محیط‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که به آنجا بروید و در فرصت‌های جدید شرکت کنید.

محدودیت های خود را از نظر راحتی در کجا می بینید و برای گسترش آنها چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

چطور می توانم برای رشد شخصی خودم انگیزه ایجاد کنم؟

اگر قصد داری روی توسعه فردی و رشد شخصی خودت کار کنی لازم است که این سوال را بیش از هر چیزی تقویت کنی و به پاسخ های درست در موردش برسی. دقت کن که پاسخ به این سوال مثل سوخت موتور رشد شخصی تو است. به عنوان مثال شاید لایل تو این ها باشند:

 • میخواهم شاد تر باشم
 • می خواهم به خواسته هایم برسم
 • می خواهم همسر جذاب تری برای شوهرم / خانومم باشم
 • نمی خواهم مثل پدر و مادرم باشم
 • می خواهم حرف اول را در شرکت / خانواده / فامیل از هر نظر بزنم

هر چه این لیست بیشتر باشد و احساس بیشتری درگیرش باشد، مدت زمان مانا بودن انگیزه تو بیشتر خواهد شد. وقتی می دونی که که چرا باید رشد کنی و توسعه فردی رو روی خودت پیاده کنی سختی های راه میلیون ها بار راحت تر میشه.

اگر در زمینه پاسخ هر کدام از سوالات بالا دچار چالش شده ای می توانی با من در پیام رسان ها صحبت کنی تا در مورد چالش هایی که داری راهکارهایی را رد و بدل کنیم.

تلگرام:‌ ۰۹۰۳۰۲۸۰۰۷۸

ایتا:‌۰۹۳۳۳۳۶۶۳۵۶۰

 

 

 

منبع منبع تحلیلی
ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.