چگونه رفتار بچگانه نداشته باشیم – ۱۲ ویژگی افراد بالغ

0 72

رفتار بزرگانه داشتن دقیقا برعکس این است که رفتار بچگانه نداشته باشیم! و چه خوب است که آدم در اطرافش کسانی داشته باشد که با رفتار بزرگانه و با رفتار بالغانه جوری زندگی می کنند که امن و امان هستند. البته که اگر بخواهی اطرافیانت رفتار خوبی داشته باشند و پخته رفتار کنند خودت نیز باید بزرگانه رفتار کنی. من در این مطلب می خواهم به تو کمک کنم تا ۱۲ ویژگی افراد بالغ و پخته را در خودت پرورش دهی. توسعه فردی برای این است که تو از چیزی که هستی به نسخه بهتر خودت تبدیل شوی و اینجا شادزیستی برای یک زندگی واقعا بهتر است. تلاش کن با برنامه ریزی این ۱۲ ویژگی را در خودت بسنجی و در صورتی که نیاز به مزین شدن به این ویژگی ها داری برنامه خودسازی را شروع کنی.

چگونه رفتار خوبی داشته باشیم

از بین ۱۲ ویژگی افراد بالغ ۴ مورد وجود دارد که واقعا به رفتار خوب شهرت دارد و همه از داشتن آن چندین امتیاز خواهند گرفت. ارتباط با افرادی که دارای این ۴ ویژگی است از آرزوی هر فردی است. معمولا افراد کمتر دارای این ویژگی ها هستند یا آن را کمتر بروز می دهند. به هر حال برای شروع توسعه فردی ات و برای این که بتوانی رفتار بالغانه داشته باشی و به رفتار بزرگانه مزین شوی این ۴ مورد را مد نظر قرار بده.

رفتار بالغانه یعنی شناختن خط قرمز ها

افراد بالغ هم به خودشان احترام می گذارند و هم به دیگران! مغز فرد بالغ در هر شرایطی دستورهایی نمی دهد که فقط به مذاق خودش خوش بیاید! بلکه سرعت گیر دارد. یک فرد بالغ محدودیت ها و خط قرمزهای اطرافیان را می داند بنابراین:

 • به نظرات دیگران احترام می گذارد
 • دهان خود را به موقع باز و بسته می کند.
 • می داند چه زمانی باید عقب نشینی کند
 • می داند چه زمانی باید به دیگران فضا و فرصت بدهد

رو خودت کار کن: ۳۱ سوال برای شروع خودسازی و رشد شخصی

رفتار بزرگانه یعنی کمتر حرف زدن و بیشتر گوش دادن

خیلی وقت ها ما وقتی با دیگران صحبت می کنیم به این دلیل است که فرد مقابل فقط می خواهد شنیده شود. فردی که رفتار بالغانه و بزرگانه دارد می داند که در چه مکالمه ای نیاز به بیشتر حرف زدن و در کدام مکالمه باید بیشتر گوش کند. به همین دلیل می داند که چطور باید فضا بدهد تا فرد مقابل حرف بزند. فرد بالغ هرگز به دنبال خودنمایی یا بزرگ کردن خود یا ابراز خود نیست به همین دلیل می تواند شنونده خوبی باشد.

افراد پخته از دیگران سو استفاده نمی کنند

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد پخته این است که با منسب قدرت خود مسئولانه رفتار می کنند و از دیگران سو استفاده نمی کنند. شاید سو استفاده در بین افراد عادی و هم سطح راحت صورت نگیرد اما وقتی حرف از جایگاه باشد، فردی که جایگاه بالاتری دارد فرصت بهتری برای سو استفاده از زیر دستان دارد. اما افراد پخته هرگز چنین کاری نمی کنند.

رفتار بزرگانه
منبع عکس: hackspirit.com

رفتار بزرگانه یعنی احترام به تفاوت ها

یکی دیگر از نشانه هایی که نشان می دهد فردی بالغ است، احترام گذاشتن به تفاوت های میان فرهنگ ها، باورها، اصول و توانایی های افراد است. بنابراین بر عقاید خود پافشاری نمی کنند و به دلیل داشتن دیدگاه های متفاوت دیگران را مسخره نمی کنند

چگونه پخته رفتار کنیم

اما در این بخش که می خواهم به تو یاد دهم که چگونه پخته رفتار کنیم باید به این ۴ مورد بیشتر توجه داشته باشی:

 • توجه به تعهداتی که داده است
 • عدم رقابت با دیگران
 • متواضع و قابل دسترس بودن
 • پذیرش انتقادات سازنده

خب حالا در مورد هر کدام از این گزینه ها توضیح کوچکی می دهم.

روی خودت کار کن: چطوری از خودم دفاع کنم؟

پایبندی به تعهدات و مسئولیت پذیری

فردی که پایبند به تعهدات است لزوما شروع کننده خوبی نیست! بلکه پایان دهنده ی خوب تری است! افراد پخته وقتی مسولیتی قبول می کنند با اهمال کاری و دلسرد شدن دست از کار و تعهد خود نمی کشند.

فرد بالغ وقتی به کاری و یا چیزی بله می گوید تا پایان بر آن متعهد است. عمل کردن به وعده ها برای یک فرد پخته دقیقا مثل عمل کردن به نذر است! که می داند شکستن آن تاوان دارد.

فرد پخته فقط با خود رقابت می کند

یک فرد بالغ درک می کند که هرکس جدول زمانی خاص خود را برای موفقیت دارد. بنابراین دیگران را رقیب نمی دانند. در عوض، آنها واقعاً از دیگران حمایت می کنند و آنها را تشویق می کنند تا رویاهایشان را دنبال کنند.

فرد بالغ در هر مقامی که باشد در دسترس است

متواضع و در دسترس بودن از ویژگی افراد پخته است! فرقی نمی کند که او چه جایگاهی دارد. در عین حال او می داند که باید نسبت به دیگران متواضع باشد و خود را از ان ها دور و پنهان نکند. یک فرد بالغ فریب دستاوردها و مدال ها و برگه های افتخارش نمی شود. افراد پخته می توانند با وجود موفقیت و اعتبار، فروتن و قابل دسترس باقی بمانند.

روی خودت کار کن: از طرد شدن می ترسی؟ رفتاری که موقع نه شنیدن باید انجام بدی رو از این جا بخون

انتقاد پذیری یک رفتار بزرگانه است

واضح ترین چیزی که در اجتماع می تواند برای ما نشان گر رفتار بزرگانه و عاقلانه و بالغانه باشد انتقاد پذیری است. یکی دیگر از نشانه های بالغ بودن این است که فرد اعتراف می کند که همه چیز را نمی داند. آنها قلبی قابل آموزش دارند و حتی به حرف های کوچکتر از خود گوش می دهند. علاوه بر این، آنها شکست ها و اشتباهات را می پذیرند. آنها به دیگران، به ویژه کسانی که بر آنها نفوذ دارند، اجازه می دهند تا آنها را اصلاح کنند.

اگر فردی به راحتی از شکایت و انتقاد رنجش نگیرد، بالغ نامیده می شود. آنها به جای حساسیت بیش از حد، شجاعانه این انتقادات را دریافت می کنند و از آنها برای ارزیابی خود استفاده می کنند. آنها می دانند که این انتقادات درس هایی دارد که می تواند به پیشرفت آنها کمک کند.

چطور بالغ باشیم
منبع عکس: lonerwolf.com

چگونه بزرگانه رفتار کنیم

و اما ۴ رفتار پایانی که بزرگانه رفتار کردن را به ما یاد می دهد را اینگونه شرح می دهیم:

 • بهانه تراشی ممنوع است
 • آزرده نمی شود
 • توجه به اولویت ها در زندگی
 • خوشحال شدن از موفقیت دیگران

خب بریم سراغ توضیح این ۴ ویژگی عالی و رفتار بزرگانه.

بهانه تراشی رفتار بزرگانه و بالغانه نیست

یک فرد بالغ می داند که اشتباه بخشی از زندگی اوست و اجتناب ناپذیر است. بنابراین فراموش نمی کند که اگر خطایی کرد یا کاری را ناقص انجام داد مسئولیت آن را می پذیرید و بدون ترس عذرخواهی می کند و در صدد جبران بر می آید.

آزرده نشدن رفتار افراد بالغ است

یکی از نشانه های فرد بالغ این است که به راحتی نمی رنجد. او از انتقاد و شوخی بد به راحتی آزرده نمی شود. در واقع تاثیر پذیری این افراد از آنچه دیگران می گویند بسیار کم است.

افراد آگاه و بالغ  آنچه را که می شنوند فیلتر می کنند و فقط چیزهایی را که برایشان سودی ندارد نادیده می گیرند.

رفتار منطقی و پخته
منبع عکس: hackspirit.com

توجه به اولویت ها در زندگی

 فردی بالغ است که اولویت های خود را بداند و به آنها پایبند باشد. آنها می توانند تعهدات دیگر را در صورت مغایرت با اولویت هایشان کنار بگذارند. به عنوان مثال، اگر برنامه ای داشته باشندکه مخل اولویت بندی او برای بودن با خانواده باشد، به راحتی به دور همی دوستانه شان نه می گویند.

خودت خودت را بساز برای خودت: برای خودسازی با این جمله ها انگیزه پیدا کن

فرد بالغ از خوشحالی دیگران شاد می شود

حسادت ممکن است در دل کسی پدید آید اما یک فرد بالغ جهان بینی متفاوتی دارد و سریع این مساله را در خود حل می کند. آن ها از خوشبختی و خوشحالی دیگران خوشحال می شوند و به کمک دیگران می روند تا این لحظات هیجان انگیز را تجربه کنند. آنها با خوشحالی از موفقیت دیگران صحبت می کنند و برای این دستاورد ها به آن ها تبریک می گویند و خوشحالی می کنند.

همانطور که مطالعه کردید رفتار بزرگانه چندان رفتارهای سختی نیست بلکه فقط باید این رفتارها را با روش های مختلفی تمرین و نهادینه کرد. این ۱۲ رفتار بالغانه نه تنها جذابیت تو را به طور مستقیم افزایش می دهد بلکه کمک می کند به طور نامحسوس و غیر مستقیم سایر رفتارها و احساسات خوب نیز در تو شکل بگیرد که به طور جالبی زندگی ات را تغییر می دهد.

منبع کمکی:

وبسایت inspiringtips

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.