11 علت افسردگی در زنان و دختران جوان

0 986

هنگامی که داشتم این مقاله ( برشمردن علت افسردگی ) را تدوین می کردم با خودم می گفتم که عجب این ذرات کوچک گاهی می توانند دنیایی را به هم بریزند. درست مثل کرونا که مدتی است زندگی همه را به هم ریخته گاهی یک هورمون چند نانومتری، هم می تواند با کم و زیاد شدنش، روحیه و خلق و خوی شما را خراب کند. اما جای نگرانی نیست چرا که تو در هر وضعیت روحی که باشی به زودی می توانی شاد و بشاش شوی و زندگی را به کام خودت و عزیزانت شیرین کنی.

اما قبل از این که شروع به درمان افسردگی کنی، باید بدانی که علت افسردگی تو چه می تواند باشد. عامل افسردگی شامل 11 مورد مختلف است که من در این مطلب به آن ها اشاره می کنم.

خوب است قبل از شروع به درمان کمی با این 11 علت همراه شوی تا بتوانی بهترین روش درمان افسردگی در خانه یا به صورت دارویی توسط روانپزشک را شروع کنی.

 

عوامل افسردگی و بروز اندوهگینی

علت و عوامل افسردگی می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد که به دسته بندی مخصوص خود، آن ها را تنظیم کرده ام.

 

افسردگی زیست شناختی و ژنتیکی و هورومونی

در اولین روش و علت افسردگی، به موضوع زیست درونی اشاره می کنم. این عوامل شامل مباحث ژنتیکی و مباحث زیستی نظیر هورومون ها می شود.

علت افسردگی

ژنتیک و وراثت در بروز افسردگی

اگر احساس اندوهگینی، گریه، خواب زیاد یا سایر علائم افسردگی داری، به این فکر کن و دقت کن که آیا از نزدیکان درجه یک تو ( خواهر – برادر – پدر – مادر – فرزند ) کسی دچار افسردگی بوده است یا نه؟

اگر آری احتمال این که علت افسردگی تو بی هیچ دلیلی یا با یک یا چند دلیل ترکیبی افسردگی، ناشی از فعال شدن ژن های افسردگی باشد، وجود دارد.

محققان می گویند کسانی که بستگان درجه 1 شان، افسردگی دارند، 10 برابر بیش از سایرین به این معضل دچار می شوند.

اگر بستگان درجه 2 به بعد شما دچار افسردگی اند بیم افسرده شدن شما به دلیل ژنتیکی خیلی کمتر است.

 

هورومون هایی که کم و زیاد شدنشان افسردگی تولید می کنند

در کنار وجود مسائل ژنتیکی گاهی هورمون ها نیز با کم و زیاد شدنشان به دلیل طبیعی یا دخالت عوامل محیطی می توانند بروز افسردگی را شامل شوند. مثلا گاهی دوپامین و سروتونین کم و زیاد می شود و این می تواند در بروز اختلالات افسردگی نقش داشته باشد.

خوشبختانه در این باره گاهی چند روش درمانی ساده و حتی طبیعی بدون دارو می تواند مشکل افسردگی را حل کند.

 

مصرف دارو های تنظیم هورمون

گاهی در میان کسانی که داروهای هورمونی مصرف می کنند مشاهده شده که تنظیم برخی هورمون ها می تواند موجب کم و زیاد شدن هوروموون های دیگری شود و این نیز می تواند به تولید افسردگی بینجامد. مثلا بارها دیده شده افرادی که دچار بیماری تیروئید بوده اند، با شروع مصرف قرص های این بیماری، دچار افسردگی نیز شده اند.

 

کمبود برخی ویتامین ها مثل ویتامین D

کمبود برخی ویتامین ها موجب می شوند که فرد دچار افسردگی شود. البته می توان گفت روش درمان برخی از انواع افسردگی ها مصرف ویتامین هاست. مثلا ویتامین دی در بهبود افسردگی نقش بسزایی دارد. یا این که مصرف خوراکی های دارای اومگا 3 می تواند افسردگی را بهبود ببخشد.

لطفا برای درمان و بهبود افسردگی هرگز ویتامین دی را خود سر مصرف نکنید بلکه باید طبق نظر پزشک و با اندازه گیری اولیه میزان ویتامین دی این کار صورت بگیرد.

 

افسردگی ناشی از روان تحلیل گری

علت افسردگی با رویکرد روان تحلیل گری هرچند نام قلمبه سلمبه ای دارد، اما موضوعش ساده است. برخی از افسردگی ها به دوران کودکی بر می گردند. برخی بچه ها برخی نیازهایشان خیلی زود یا دیر ارضا می شود. این بچه ها، که معمولا در سن کودکی هستند، برای این که عزت نفس خود را باز یابند احساس وابستگی شدید به اعضای خانواده می کنند. بعد ها که کمی بزرگ تر می شوند متوجه می شوند که این وابستگی همیشگی نیست و بودن با آن ها برایشان همیشه فراهم نیست. اینجاست که این معضل روز به روز رشد می کند و این نا امیدی موجب می شود که او اندوهگین و افسرده شود.

 

افسردگی ناشی از عدم پاداش و تشویق

عدم پاداش دادن به فرد، در هر سن و سال و عدم تشویق وی موجب می شود که او دچار مشکل شود.

وقتی که توانمندی فرد تشویق نمی شود یکی از حالت های زیر رخ می دهد:

توانمندی او تقویت نمی شود و این موجب می شود که گوشه گیری کند.

با گوشه گیری، اقدام به بهبود توانمندی هایش نمی کند و از نظر روحی انرژی اش کاسته می شود و موجب افسردگی می شود.

هر چه تقویت مثبت و تشویق از سمت خانواده و اجتماع برای فرد بیشتر باشد، افسردگی کمتر رخ می دهد.

 

 

دلیل افسردگی با رویکرد شناختی

هر چا حرفی از رویکرد شناختی در روانشناسی به کار می رود باید به افکار و تصورات رجوع کنید. دلیل و علت افسردگی که ناشی از فکر باشد، چنین است که:

وقتی فردی در خود فرو می رود و با توجه به:

 1. افکار
 2. فرضیات
 3. باور های غیر منطقی
 4. تصویر سازی ذهنی
 5. خواب دیدن
 6. تفسیر فال
 7. غیب گویی
 8. و غیره

به فکر فرو رود و احساس ترس و ناکامی و وحشت کند، این ها موجب می شود که فرد احساس افسردگی کند و به مرور رشد خواهد کرد. مدل آبشاری در درمان افسردگی به این قبیل افراد کمک خواهد کرد.

 

درماندگی آموخته شده دلیل افسردگی آقایان

بیشتر آقایان و برخی از خانم ها دچار افسردگی اموخته شده می شوند. در این حالت گاهی اوقات، فرد با گذشته ناکامی که داشته به این نتیجه می رسد که کنترل و قدرت و مدیریت برای امور خود ندارد. بنابراین از ترکش های این اتفاقات رنج می برد. این کاملا طبیعی است. در چنین شرایطی فرد در مقابل سایر فشارهای غیر قابل تغییری که دریافت می کند سر خم می کند و آن را می پذیرد.

در طولانی مدت وقتی تعداد این فشار ها زیاد می شود و او احساس ناکامی و عدم مدیریت و تغییر دارد، اندوهگین و افسرده می شود.

از آن جا که این گونه افسردگی ها روی توانمندی ها نقش دارد، بیشتر اوقات آقایان درگیر این مساله می شوند.

 

افسردگی با نظیره اسنادی یا استنادی

وقتی به دنبال علت افسردگی هستیم باید گاهی به افکار خودمان و خود متهمی های مان هم رجوع کنیم. این هم یک نوعش هست دیگر! این نوع افسردگی نیز در بسیاری از افراد مخصوصا جوانان رخ می دهد. وقتی فرد دچار مشکل، مساله، شکست یا ناکامی و یا عدم بهره وری می شود، در خود فرو می رود و علت را جویا می شود. وقتی در علت یابی شکست به خودش می رسد که عامل این شکست و ناکامی خودش بوده است، و به جملاتی نظیر:

 1. انتخاب خودم بود که شکست خوردم
 2. کم کاری از خودم بود که قبول نشدم / شکست خوردم
 3. خودم درس نخواندم
 4. خودم لجبازی کردم و ازدواج نکردم / کردم
 5. خودم خیال پرداز بودم و واقعیت ها را ندیدم
 6. خودم ممارست نکردم تا عشقم را بدست آورم
 7. خودم با رفتار خودم عشقم را فراری دادم
 8. و غیره

این گونه واگویه ها موجب می شود فرد کم کم افسرده شود. اما اگر یک فرد یا خودش بتواند این دلایل را در ذهنش منتفی کند، و بجای آن ها موارد دیگری را جایگزین کند، این افسردگی یا رخ نمی دهد یا کم کم از بین می رود.

مثلا برای دانش اموزی که در کنکور قبول نشده، اگر با خودش بگوید علت قبول نشدنم می تواند کمبود فضای پذیرش دانشگاه باشد چنین فردی کمتر افسرده می شود.

 

بروز افسردگی بخاطر ضعف در مدیریت بحران های زندگی

بحران های زندگی نیز می توانند روی افراد تاثیر بگذارند. مثلا

 1. فقدان ها و از دست دادن ها ( فرد – ابزارهای زندگی )
 2. بیماری
 3. شرایط سخت
 4. تغییر وضعیت های مطلوب
 5. جدایی عاطفی
 6. و غیره

همه این ها می توانند شرایط سخت پذیرش به بار آورد. فردی که با همسرش خوش بوده و حالا همسرش از او درخواست جدایی کرده به سختی می تواند شرایط جدید را بپذیرد و اینجاست که او، افسرده می شود. و باید با روش های درست پذیرش و کاهش بار لطمات، این وضعیت را از بین برد.

نقش دوستان در این مرحله می تواند بسیار موثر باشد

 

افسردگی فصلی هم نوبر است

فصل ها نو می شوند تا روزگار نو شود اما در تعویض فصول به تناسب ذات شما می تواند افسردگی برایتان رخ دهد. یکی از محتمل ترین فصل ها برای افسردگی پاییز است که که به خاطر طبع خشک، و مزاج آن روی بدن افراد تاثیر منفی می گذارد.

برای این که در درمان افسردگی پاییزی موفق شوید روی همین لینک کلیک کنید.

همچنین می توانید به این پادکست نیز در این باره گوش کنید.

 

علل افسردگی مبتنی بر سبک زندگی

سبک زندگی نیز می تواند در بروز علت های افسردگی نقش داشته باشد. مهم ترین سبک هایی که در این باره وجود دارد و بین جوانان ما رواج دارد، را در ادامه بیان خواهیم کرد.

 

خورد و خوراک

آیا می دانید غذای سالم، روح و قلب و مغز و فکر سالم به بار می آورد!؟

عدم مصرف خوراکی های سالم می تواند موجب تغییرات شیمایی در بدن و حتی تغییر خلق و خو شود و به افسردگی بینجامد. تجربه ثابت کرده افرادی که زیاد سردی میل می کنند، دچار افسردگی بیشتری هستند.

برای درمان افسردگی با گلاب روش جالبی پیشنهاد می کنم که خودم هم بارها روحیه ام را با آن شفا داده ام.

 

خواب ناکافی

خواب ناکافی تمام زندگی را به هم میریزد! طبیعی است که تنظیم خواب رفته رفته می تواند درصد امید به زندگی را بالا تر ببرد و روحیه را بهبود ببخشد.

 

دوری از نور آفتاب

اگر احساس افسردگی می کنی، کافی است به مدت 2 هفته، هر روز 30 دقیقه در معرض نور آفتاب باشی. نتیجه کارت را در ادامه این مقاله بنویس و بگو که چقدر روحیه ات عوض شده است.

 

گوش دادن به آهنگ های غمگین

آهنگ های غمگین علاوه بر این که یاد آور خاطرات تلخ و مرور این اتفاقات و ناکامی ها هستند، همچنین دارای طبع سرد نیز هستند. اینگونه موسیقی ها به طور اتوماتیک روی ذهن، و حتی هورمون ها تاثیر می گذارند و شما را افسرده می کنند.

 

اگر در باره علت های افسردگی خود سوالی دارید می توانید به ما پیام دهید و یا در دوره های بهبود احساسات شرکت کنید

برای شرکت در این دوره با من حرف بزن و از مشکلت بگو
تلگرام 09030280078 – مستقیما پیام بده 
ایمیل: info@shadzisti.ir

منبع عکس | با الهام از بخشی از کتاب چطور در دام افسردگی نیفتیم

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.