101 روش برای افزایش اعتماد به نفس در زن و مرد

شیوه های ساده برای تقویت و بالابردن اعتماد به نفس در زندگی

0 4,543

افزایش اعتماد به نفس، بالابردن اعتماد به نفس و یا تقویت اعتماد به نفس، همه و همه صحبت از این دارند که باید چیزی نظیر باور به توانایی در خود را افزایش دهیم. در این مطلب می خواهیم پیش از هر چیز در مورد روش افزایش اعتماد به نفس با روش های رایگان صحبت کنیم. البته قبل از بررسی راههای افزایش اعتماد به نفس باید در مورد این واژه یعنی اعتماد به نفس چیزهایی بدانیم.

اعتماد به نفس واژه ای که هم آدم را می ترساند و هم این که می تواند دست آویزی برای روی بهتری از زندگی ما باشد. این که من این مطلب را آماده کرده ام تا در مورد افزایش اعتماد به نفس با تو در میان بگذارم دلایل متعددی دارد از جمله این که، دوست دارم شاد تر زندگی کنی و توانمندی های بیشتری داشته باشی.

وقتی اعتماد به نفس ات را افزایش می دهی،

 • جور دیگر لباس می پوشی
 • طور دیگری حرف می زنی
 • و حتی مدل دیگری با مشکلات می جنگی!

انگار که سال های سال مرد میدان های موفقیت و شکست بوده ای و حالا آب دیده شده ای و تمام شرایط را به خوبی مدیریت می کنی.

من در ادامه دوست دارم روش های مختلف برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی را با تو در میان بگذارم.

مهم ترین چیزی که باید بدانی این است که شاید تو در بخشی از زندگی ات اعتماد به نفس داشته باشی و در برخی دیگر ضعیف باشی. اما همینقدر بدان که تقویت جنبه های مختلف زندگی ات از نظر اعتماد به نفس تاثیر فزاینده در بهبود تو دارد. 

 

شیوه های تقویت و افزایش اعتماد به نفس برای سلامتی

یکی از ابعاد مهم برای افزایش اعتماد به نفس به سلامتی شما باز می گردد. این که بتوانید بهترین غذاها را بخورید، و انرژی بگیرید و مواد لازم به بدن خود برسانید.

حتی گاهی لازم نیست که هزینه های زیادی بپردازید. تکنیک های افزایش اعتماد به نفس برای سلامتی تان در ادامه به شما قدرت و قوت و باور ویژه ای می بخشد:

افزایش اعتماد به نفس
منبع این عکس: irishtimes.com

1- برای تقویت اعتماد به نفس یک برنامه غذایی داشته باشید

گاهی داشتن یک برنامه غذایی به شما کمک می کند تا بتوانید هم سلامتی تان را بهبود ببخشید و هم این که، در هزینه های تان مدیریت خوبی داشته باشید. مخصوصا اگر مجردی زندگی می کنی، می توانی با این ترفند خیالت از بابت سلامتی و هزینه هایت راحت باشد.

 

2- به جهت بالابردن اعتماد به نفس در زنان غذاهای سرخ شده را کاهش دهید

بهبود اعتماد به نفس در تو تا حد زیادی به حالت ارتباط دارد. وقتی که غذای سرخ شده میل می کنی، احساس خوبی نداری و مغزت درست کار نمی کند. این می تواند مستقیم یا غیر مستقیم روی اعتماد به نفس تو اثر داشته باشد. غذای سرخ شده تا 24 ساعت حالت را خراب می کند. پس برای تاثیر مثبت مستقیم و غیر مستقیم روی اعتماد به نفس غذای سرخ شده را به صفر برسان.

 

3- روش افزایش اعتماد به نفس ورزش کردن در هفته است

ورزش کردن حداقل داری سه مزیت است:

 1. استرس را کاهش می دهد
 2. وزن را کم می کند و به تناسب اندام کمک می کند
 3. انرژی و بشاش بودن به تو هدیه می دهد

شاید نتوانی هر روز ورزش کنی اما هر سه روز یک بار باید حتما آن را انجام دهی. این کار به اعتماد به نفس تو کمک می کند.بهبود اعتماد به نفس، با راهکارهای ساده ای انجام می شود که گاهی شاید در ذهن خود بگویید هیچ ارتباطی ندارد. اما شاید باور نکنید که تقویت اعتماد به نفس همیشه گره خورده با برخی روزمرگی های ما، که به درستی این عادت ها را به پیش نمی بریم. پس برای بهبود اعتماد به نفس کمی  روی رفتارمان تمرکز کنیم.

 

4- یک روش افزایش اعتماد به نفس کاهش مصرف لبنیات است

اگر احساس می کنید معده حساسی دارید مصرف لبنیات را کاهش دهید. این کمک می کند که گوارش شما بهبود یابد و تاثیرات مثبت بر انرژی و سلامت بدن تان داشته باشد.

 

5- بهبود اعتماد به نفس با کاهش مصرف قهوه، الکل، نوشابه و شکر

در مورد این عناصر4 گانه باید بگویم که:

 • مصرف نوشابه های گازدار، می تواند تندرستی تان و تناسب اندام تان را به هم بریزد.
 • شکر نیز تقریبا همین کار را برای تان می کند.
 • قهوه نیز اگر زیادی مصرف شود خوابتان را به هم می ریزد.
 • الکل هم که تاثیراتش اظهر من الشمس است!

اگر بتوانید این موارد را به حداقل تا 0 برسانید واقعا کولاک کرده اید و یک گام اساسی در بهبود اعتماد به نفس خود برداشته اید.

 

6- خواب کافی و خوب به تقویت اعتماد به نفس شما می انجامد

خواب کافی در شبانه روز کمک می کند تا تاثیرات روحی و جسمی خوبی بگیرید.

وقتی که شبانه روز حدود 8 ساعت تا 7 ساعت بخوابید، انگار که انرژی بهتری پیدا می کنید

این انرژی به شما توانایی حل مساله، انرژی برای مقابله با مسائل و قدرت و باور بیشتری می دهد.

و این یعنی تقویت اعتماد به نفس شما

 

7- افزایش قدرت بدنی بجای لاغر شدن! و بالابردن اعتماد به نفس ظاهری

به جای این که تمام هم و غم خود را برای لاغر شدن بگذارید سعی کنید برنامه ای برای افزایش توانایی، نیرو و قدرت بدنی داشته باشی. با این کار می توانی عادت هایی کسب کنی که به سلامتی بیشتر تو می انجامد.

 

8- ویتامین C و D مصرف کنید تا اعتماد به نفس پیدا کنید

مصرف به اندازه ویتامین C و ویتامین D به شما کمک می کند از جهت سلامتی، تناسب اندام، قدرت مغز و توانایی بدنی، بهبود پیدا کنید. در این باره مخصوصا در مورد میزان ویتامین D با پزشک متخصص صحبت کنید و موارد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 

9- به قدر کافی هر روز آب بنوشید

مصرف آب مخصوصا در زمانی که تعرق زیادی دارید، می تواند به شما کمک کند، پوست جوان تر، و شفاف تری داشته باشید.

همچنین تا حد زیادی می تواند جلوی اشتهای کاذب شما را بگیرید.

و به طور کلی به بالا بردن اعتماد به نفس تان کمک کند

 

10- یک روش افزایش اعتماد به نفس مراجعه منظم به پزشک است

اگر دچار بیماری هستید، روی تقویم تان تنظیم کنید که هر سال در موعد های مقرر به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر به لطف خداوند سالم هستید هر 6 ماه یک بار، تست های کلی انجام دهید تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.

 

11- کلاس بدنسازی بروید یا مربی شخصی بگیرید

اگر دوست دارید تناسب اندام خود را حفظ کنید همیشه به دنبال این باشید که از شیوه منظمی برای کلاس رفتن و تناسب اندام پیروی کنید. مثلا کلاس بروید.

اگر وقت کلاس رفتن ندارید می توانید مربی شخصی بگیرید و وزن کم کنید.

 

12- مطالب مربوط به اطلاعات سلامتی بخوانید

می توانید در کانال های تلگ رامی یا در خبرنامه های سایت های سلامتی و پزشکی عضو شوید و روزانه به جای پرداختن به مطالب زرد اطلاعات سلامتی خود را افزایش دهید.

 

روش افزایش اعتماد به نفس در روابط و ارتباطات

کسب و افزایش اعتماد به نفس در روابط کمک می کند که بتوانید:

 • میزان تاثیر خود را بر دیگران افزایش دهید
 • روابط عاشقانه دلچسب داشته باشید
 • ازدواج موفق تری داشته باشید
 • شریک یا همکار موفق تری باشید
 • احساس خوبی از روابط خود داشته باشید
 • حس فرد شکست خورده نداشته باشید
 • به استقبال شکست نروید
 • و غیره

در ادامه مهم ترین شیوه ها در این باره خواهیم پرداخت

 

13- برای افزایش اعتماد به نفس در خود  خودت را بیشتر دوست بدار

یاد بگیر بهترین دوست خودت باشی. سعی کن خودت را دوست بداری و از ویژگی های عالی که داری بهره مند شوی. برای بهبود اعتماد به نفس بعد از شکست عشقی حتما این مقاله را چک کن.

 

14- برای تقویت اعتماد به نفس اهداف ارتباطی تنظیم کنید

وقتی که قصد دارید کسب و کاری راه اندازی کنید، یا حتی می خواهید استخدام شوید یا استخدام کنید، یا حتی وارد رابطه ای عاشقانه شده ای که می خواهی رابطه ات را بهبود ببخشی، حتما اهداف ارتباطی ات را بنویس.

 1. بنویس تو چه یا کی هستی
 2. بنویس چرا اینجا هستی
 3. بنویس که می خواهی به کجا برسی
 4. بنویس که باید چه کنی تا از این جا به جای مطلوبت برسی

برای این موضوع وقت بگذار و سعی کن پلنی ارزشمند بسازی. بعد از این می توانی به راحتی طبق نقشه پیش بروی تا موفق شوی

 

15- روی روابط خود سرمایه گذاری کنید

همان طور که برای کار خود وقت و هزینه سرمایه گذاری می کنید، برای روابط خود نیز این کار را انجام دهید. افراد مهم زندگی خود را اولویت بندی کنید. برای افزایش اعتماد به نفس در رابطه بهتر است که مهارت های تان را افزایش دهید و بدین ترتیب کاری کنید که بر افراد مهم و اثر گذار زندگی ات اثر مثبت داشته باشی.

شیوه های افزایش اعتماد به نفس با کمک راهکارهای مثبت می تواند به شما انرژی تازه ای ببخشد.

 

16- برای بهبود اعتماد به نفس شک و قضاوت را از روابط خود حذف کنید

وقتی که شما در مورد دیگران شک داشته باشید، یا آن ها را قضاوت کنید، روی ابعاد ارتباطی تان تاثیر منفی می گذارید. سعی کنید پرسش های ذهنی تان را در مورد مردم کاهش دهید تا نیاز به بازجویی یا قضاوت و یا تفسیر رفتارشان نداشته باشید. اینگونه می توانید تاثیر مثبت بگذارید و احساس بهتری از خودتان به جا بگذارید. و این یعنی شما توانایی ایجاد یک رابطه سالم دارید و به عبارتی در ارتباطات خود اعتماد به نفس دارید.

 

17- ملاقات های خانوادگی داشته باشید

وقتی که تصمیم می گیرید که زندگی خود را بهبود ببخشید باید از خانواده شروع کنید. با اعضای مهم خانواده تان جلسه بگیرید. اهداف مالی و غیره تنظیم کنید. بودجه های تان با اهداف و نیازهای زندگی تان تنظیم کنید.

این گونه می توانید بر چالش ها پیروز شوید و جلوی خیلی از موارد غافلگیر کننده را بگیرید. یکی از بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس در زنان این است که با آن ها به صورت ملکه گونه برخورد کنید. این طلب در این باره 20 شیوه را جلوی پای تان خواهد گذاشت.

 

18- هر روز به یکی از دوستان یا فامیل تماس بگیرید

به جای این که احساس دست و پا زدن در غم و غصه و مشکلات داشته باشی، سعی کن هر روز با یک نفر از افراد مهم زندگی ات تماس بگیر. این فرد می تواند اقوام یا دوستان توباشد. به مرور که این کار را می کنی می توانی متوجه شوی که چقدر روی حالت و اعتماد به نفس ات تاثیر دارد.

 

19- یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس این است: قربانی نباشید

هر وقت در شرایطی واقع شدید که احساس دارید که بازنده شده اید سعی کنید از این حس بیرون بیایید. شما باید از هر چالش در زندگی برای بهبود توانایی های خود استفاده کنید. شرایط ارتباطات خود را تغییر دهید، وضعیت را بهبود ببخشید . از حس قربانی بودن بپرهیزید.

 

20- بحث و گفتگوی سالم را تمرین کنید

همیشه بحث و گفتگو بخشی از زندگی ماست. چه این کار در کمال صلح باشد یا جنگ! باید بیاموزید که چطور بر مسائل مورد بحث قائق آیید. یاد بگیرید چطور بحث ها را کنترل کنید و بدون بد و بیراهه گفتن، و بدون داد و فریاد مسائل را حل کنید. این را بیاد داشته باشید که هیچ کس صدای بلند را نمی شنود! یا بهتر بگویم، آن کس که آرام تر حرف می زند حرفش بیشتر به کرسی می نشیند.

گاهی در رابطه با مردان، با شاد کردن می توان گام هایی در بالابردن اعتماد به نفس آن ها برداشت. این گام ها را حتما از شادزیستی چک کنید

 

21- عذر خواهی کنید

یاد بگیرید هر جا اشتباهی کردید، بدون توجه به پیامد های آن واقعا عذر خواهی کنید. مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرید. علت عذر خواهی کردن تان را صرفا به خاطر نتایج آن بیان نکنید. مثلا نگویید من را ببخش که ناراحتت کردم! وظیفه توست ناراحتی را از بین ببری. اما از واقعیت کار خودت باید عذر خواهی کنی.

 

22- همسر خود را در اجتماع نادیده نگیرید

اگر شما نامزد دارید، یا همسر دارید، باید او را بپذیرید و در اجتماع، با او به سربلندی رفتار کنید. هرگز او را از اجتماع خود حذف نکنید. این به رابطه تان آسیب می زند. همچنین موجب می شود که اعتماد به نفس او را کاهش دهید.

البته وقتی که با قدرت تمام فرد درجه یک زندگی تان را معرفی می کنید این به افزایش اعتماد به نفس شما و او و بهبود رابطه تان کمک می کند.

 

23- افکار منفی در مورد مردم ممنوع

وقتی که دارید به کسی فکر می کنید چه او را بشناسید چه نشناسید هرگز او را قضاوت نکنید و افکار منفی در مورد او بکار نبرید.

افکار منفی بر خود شما تاثیر منفی می گذارد و ارزش تان را نزد خودتان حقیر می کند.

 

24- متعهد شوید که با بچه ها بازی کنید

بچه ها صرفا به پول و اسباب بازی نیاز ندارند. آن ها به توجه پدر و مادر و بستگان خود نیاز دارند. پس با آن ها بازی کنید و در نشاط شان شریک باشید. بعد متوجه می شوید که خودتان چه حس خوب و چه قدرت توانمندی با خود خواهید داشت.

 

25- اولویت زندگی تان را به بچه ها بدهید.

البته قرار نیست امروز یا هر روز سر کار نروید تا به بچه های تان برسید اما بدانید که تلاش و زحمت شما برای بهبود روابط وزندگی تان با بچه هاست. پس برای آن ها نیز وقت بگذارید. تلاش کنید که با توجه تان به آن ها و حل کردن مشکلات شان به افزایش اعتماد به نفس خود و دیگران کمک کنید.

 

ترفند های بهبود اعتماد به نفس در امور مالی و هزینه ها

بخشی مهمی از توانمندی های هر زن یا مرد، بعد مالی اوست. اگر شما بتوانید از نظر مالی توانا باشید یا این که بتوانید قدرت خرج و خرید خوبی داشته باشید می توانید با قدرت سرتان را بالا بگیرید. چرا که توانسته اید به موقع مشکل عزیزان خود را حل کنید.

 

26- حساب مالی تان را هر روز چک کنید

برای این که با قدرت تمام بتوانید هر وقت که خواستید قدرت تصمیم گیری خرید داشته باشید باید حساب بانکی تان را تست کنید. اگر کارت های متصل به حساب تان پیامک ارسال نمی کنند، حتما هر روز بررسی کنید که چقدر پول توی حساب تان دارید. این گونه جلوی تصمیم های ناگهانی و بدون اطلاع، که هزینه بر هستند گرفته می شود.

در واقع این کار کمک می کند دخل و خرج متناسب باشد. و این یعنی قدرت شما در مدیریت زندگی و هزینه ها و به طور کلی یعنی افزایش اعتماد به نفس

 

27- کمتر از چیزی که می خواهید خرج کنید

هر چند این روش کار سختی است اما موفقیت مالی خوبی برای تان رقم می زند. همیشه کمتر از چیزی که می خواهید پول خرج کنید. این به زندگی مالی تان توان خوبی می بخشد و به اعتماد به نفس تان از جهت های مختلف تاثیر مثبت می افزاید.

 

28- صندوق اضطراری برای 3 تا 6 ماه داشته باشید

درست است که داشتن کارت و موجودی در کارت امن تر است اما داشتن یک صندوق ضروری در منزل، به شما کمک می کند که پول نقد داشته باشید. پول نقد استرس را کاهش می دهد. البته باید یاد بگیرید که چطور این صندوق را پر کنید. این صندوق ضروری باید مایحتاج شما در سه تا 6 ماه را ر بر گیرد.

 

28- گردش مالی سالانه خود را چک کنید

وقتی که گردش مالی سالانه خود را چک کنید متوجه می شوید که نسبت به هر سال چقدر هزینه های تان افزایش یافته و چقدر درآمد تان ارتقا پیدا کرده است. این گونه می توانید الگو های ناسالم زندگی خود را از جهت مالی تشخیص دهید.

 

29- میزان وام های خود را کاهش دهید

وام از نظر روحی و مالی اثر منفی بر شما دارد. مخصوصا وام هایی که به صورت طولانی مدت با بهره زیاد گرفته می شود می تواند کمر قدرت مالی شما را بشکند. همچنین حس بدهکار بودن نیز می تواند روی روحیه شما و اعتماد به نفس تان تاثیر منفی بگذارد.

افزایش اعتماد به نفس در زندگی
منبع این عکس: cityharvestagchurch.org

30- اقساط خود را ماهانه پرداخت کنید

دقت کنید که اقساط وام ها و یا بدهکاری هایی که دارید را هر ماه به طور منظم پرداخت کنید. اگر این کار را نکنید، مجبور خواهید بود بعدا دوباره این کار را انجام دهید و تجمع وام های پرداخت نشده می تواند از توان مالی تان خارج باشد.

 

31- پول بیشتری بدست آورید

اگر احساس می کنید به میزان کافی پول ندارید، یا از پس مخارج زندگی بر نمی آیید می توانید به دنبال اضافه کاری باشید یا به دنبال روش هایی باشید که بتوانید پول بیشتری به دست اورید.

پول بیشتر یعنی قدرت خرید بیشتر و این یعنی افزایش اعتماد به نفس در زندگی شما و در مدیریت مالی تان.

 

32- حساب پس انداز داشته باشید

یکی از شیوه هایی که خیلی ها را ثروت مند کرده این است که هر ماه که حقوق می گیرید یا پولی بدست می آورید 10 درصد آن را ذخیره کنید. با پس انداز کردن، مطمئن می شوید که حسابی دارید که در موقع مبادا می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. همچنین به میزان افزایش در آمد به این صندوق بیشتر پول بیفزایید.

وقتی که اقساط را پرداخت کردید و هزینه ها را سنجیدید، و بعد کاری کردید که هر ماه 10 درصد از درآمد خود را ذخیره کردید بعد می توانید خرج کنید.

 

33- هزینه های خود را کاهش دهید

اگر می خواهید میزان پولی که ذخیره می کنید بیشتر باشد. یا این که اگر می خواهید به شیوه بهتری زندگی کنید، باید میزان خرج و مخارج های تان را کاهش دهید.

وقتی که شما در انتهای ماه در حساب خود پول بیشتری دارید احساس بهتری دارید و قدرت بیشتری در مدیریت هزینه ها خواهید داشت.

 

34- پول خود را صرف تجربیات کنید نه چیزها

اگر به دنبال روش هایی برای خرج کردن پول خود برای شاد تر شدن هستید، می توانید پول خود را صرف تجربیات کنید نه چیز ها! این ها همه کمک می کند که شما بتوانید شادی پایدار تری داشته باشید. این یک تحقیق اجتماعی بوده است که نتیجه آن مشخص است، و آن این است خرید تجربه ها ماندگار تر از خرید اجناس است.

 

35- به فکر روز های بازنشستگی خود باشید

برای روز های بازنشستگی باید به فکر درآمد و هزینه ها باشید. هر چه زودتر تصمیمی خوب برای ذخیره پول در این ایام داشته باشید می توانید زندگی شاد تری داشته باشید و از پول بیشتری در ایام بازنشستگی بهره مند باشید.

 

36- یک حسابدار خوب استخدام کنید

اگر احساس می کنید در مدیریت مالی خود قدرت زیادی ندارید، می توانید یک حسابرس استخدام کنید. او می تواند با بررسی زندگی شما توصیه های مالی خوبی به شما داشته باشد.

با وجود چنین فردی زندگی مالی شما بدون ریسک خواهد بود.

 

افزایش اعتماد به نفس در شغل و کسب و کار

 

برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس در شغل و کسب و کار، نیاز به یک سری کار ها دارید که مربوط به خود کسب و کار می شوند. البته مهم تر از آن پس زمینه است. مثلا شما در زندگی تان کارهایی می کنید که می توانید با این کارها، به راحتی تاثیرات مثبت مستقیم و غیر مستقیم بر کسب و کار خود داشته باشید.

در این مقاله به شماری از این موارد خواهیم پرداخت

 

38- کارهایی کنید که لذت ببرید

به خوشحالی خودتان فکر کنید. یک سری کارها را هر روز به طور روتین انجام دهید تا نسبت به خودتان و زندگی و شغل تان احساس خوشحالی کنید. مثلا صدقه که می دهید از این خوشحالید که کار دارید پول دارید و تن سالم خود را تضمین می کنید. همیشه به دنبال راه هایی برای شادی و خوشحالی خود باشید، و تا چنین کاری نکرده اید دست از جستجوی شادی برندارید.

 

39- شغل آزار دهنده خود را رها کنید

یک روش برای افزایش اعتماد به نفس در کار این است که به شغل تان نگاه کنید. آیا از آن لذت می برید؟ چقدر در آن تعهد دارید؟ اگر لذت این شغل طوری نیست که شما را اغنا کند حتما به فکر رها کردن آن باشید. این یعنی تو می توانی از کار لذت بخشی لذت ببری و می توانی از پس تصمیم خودت بر آیی.

 

40- روش هایی برای کار کردن در خانه بیاب

کار کردن در خانه یک روش عالی برای آرامش در زندگی و درآمد زایی است. روش های مختلفی برای افزایش در آمد در منزل وجود دارد که می توانید آن ها را در وب سایت های مختلف یا با مشاورین کسب و کار کسب کنید.

 

41- یک مربی داشته باشید

وقتی که یک مربی شخصی داشته باشید تا درست و غلط کارهای تان را به شما بگوید می توانید خیلی زود، به خودتان اعتماد کنید که از پس هر کاری بر می آیید. این مربی می تواند در هر بعدی از زندگی تان موثر واقع شود.

 

42- متناسب با شغل دلخواه لباس بپوشید

اگر دوست دارید شغل خاصی داشته باشید به تناسب این شغل لباس بپوشید. مردم شما را با هیبت خاص ببینند، از جهات مختلف می تواند روی شغل تان و احراز این شغل اثر گذار باشد.

 

43- عشق ورزیدن به کار خیلی مهم است

اگر در مورد شغلی خوب عمل نمی کنی یا استخدام نمی شوید، احتمال دارد که به علت عدم عشق به این کار، به چنین حالتی افتاده ای. تلاش کن تا در مورد کارت عشق پیدا کنی یا با شناخت علایق به شغلی بپرداز که به آن عشق می ورزی.

 

44- فیدبک های مثبت از کار خود بگیرید

اگر کارتان چالشی است سعی کنید دیدگاه منفی تان را از بین ببرید و با دید مثبت به همه چیز نگاه کنید. این وضعیت در تداوم حس خوب و اعتماد به نفس شما بسیار اثر گذار است. همچنین موجب می شود در کسب و کار تان اعتماد به نفس و پیشرفت حاصل شود.

 

45- افزایش مهارت در کسب و کار

تلاش کنید تا در مورد کسب و کارتان هر لحظه بیشتر بیاموزید. همچنین ببینید که نقاط ضعف تان کجاست. با مهارت های مختلف آن را ارتقا دهید و نقاط ضعف را از بین ببرید.

این کار کمک می کند نقش آفرینی بهتری هر روزه داشته باشید و اعتماد به نفس تان بالا برود.

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در شغل این است که روی حرف زدن خود کار کنید. کسی که حرف هایش خریدار دارد، اعتماد به نفس بیشتری دارد. در این باره مقاله بالا را حتما چک کن.

 

46- مهارت های رهبری را بیاموزید

شما در هر جایی از زندگی شخصی و کاری تان که باشید گاهی نیاز به مهارت های رهبری دارید. بیاموزید چطور دیگران و خودتان را اداره کنید و اهداف را به پیش ببرید. همین که در وادی آموختن هم باشید کمک می کند اعتماد به نفس تان افزایش یابد.

 

47- از همکاران قدر دانی کنید

به کسانی که با شما کار می کنند توجه کنید و از آن ها اگر شرایط ایجاب می کند تشکر کنید و قدر دانی کنید. این کار کمک می کند شما را بیشتر دوست بدارند و این حس مثبت در شما و عکس العمل های نسبت به شما تاثیر خواهد گذاشت.

 

48- مطالعه کنید

در مورد شغل و کسب و کارتان بیشتر مطالعه کنید و تلاش کنید تا علم و مهارت خود را در هر زمینه مرتبط با موفقیت شغلی تان چه تخصصی و چه عمومی ارتقا دهید.

 

توسعه شخصی و معنوی و کمک به افزایش اعتماد به نفس

وقتی که از نظر شخصی روز به روز پیشرفت می کنید می توانید اطمینان داشته باشید که اعتماد به نفس تان نیز رشد خواهد کرد. این پیشرفت اگر معنوی باشد تاثیر بهتری بر شما خواهد گذاشت.

در ادامه توصیه هایی برای ارتقای شخصیتی شما خواهیم داشت.

 

49- رویای سالانه داشته باش

رویای سالانه یعنی داشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در یک سال برای رسیدن به بیشترین آرزوها و اهداف. برای خود برنامه ریزی کنید تا با رشد یافتن در گام های کوچک اعتماد به نفس تان روز به روز بیشتر شود.

 

50- شکرگزاری روزانه را تمرین کن

هر روز برای خود چیزی پیدا کنید که بخاطر آن شکرگزار هستید و خدا را ستایش می کنید. نماز بخوانید و تلاش کنید رابطه تان را با خدا بهتر کنید. همچنین با قدر دانی از چیزهایی که دارید راه ازدیاد آن را برای خود باز می کنید.

 

51- کمال گرایی را رها کن

شاید در زندگی خود بسیار ایده آلیست باشید. یک کمال گرا که هم موجب آزار خود می شود و هم دیگران. پس دنیای واقعی را ببینید و از کمال گرایی دوری کنید.

 

52- نه گفتن را تمرین کن

کسی که نمی تواند در مقابل خواسته های نامعقول یا غیر دلخواه دیگران بایستد روز به روز اعتماد به نفس اش را از دست می دهد. شما باید بتوانید نه گفتن به صورت محترمانه را تمرین کنید. یک بار اجرای این کار در جای درست می تواند حد اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

اعتماد به نفس در زنان
منبع این عکس: jackcanfield.com

53- مسائل گذشته خود را درمان کن

آیا در گذشته شکست عشقی داشته اید؟ آیا مسائلی در زندگی تان رخ داده که آزارتان می دهد؟ به تناسب مشکلی که دارید می توانید مسائل خود را با متخصص در میان بگذارید و از او چاره جویی کنید. مثلا برای شکست عشقی و بهبود روابط و ارتباطات شادزیستی یکی از بهترین جاهایی است که می تواند به تو کمک کند.

 

54- بخشیدن را تمرین کن

ببخشید و ببخشید و این کار یعنی دور کردن خشم و ناراحتی از خودتان

با بخشیدن دیگران شما به راحتی می توانید انرژی منفی ها و ناراحتی ها را از خود دور کنید و از زندگی تان لذت ببرید.

 

55- نیمه پر لیوان را ببین

وقتی زندگی بر شما سخت میگیرد، به جای تلاش کردن و منفی انگاری افراطی سعی کنید زندگی تان را بر پایه واقعیت ها ببینید. خوبی ها و مزیت ها را لیست کنید و بدین طریق کاری کنید که بتوانید از زندگی تان لذت ببرید و تاثیرات منفی را بر روح خود کاهش دهید.

 

56- تفکر فزاینده داشته باش

تفکر فزاینده یعنی شما دنیا را و آینده را با خوش بینی می بینید و زندگی می کنید امید دارید. اما یک تفکر کاهشی موجب می شود که شما نسبت به آینده، دید منفی داشته باشید و بیشتر روی ترس هایتان مانور دهید.

 

57- پادکست گوش کن

برای زمانی که وقت خالی دارید، یکی از بهترین کار ها این است که، پادکست گوش کنید. معمولا با گوش دادن به آموزش های صوتی، می توانید به سادگی از اوقات مرده استفاده کنند و اموزش ببینند و زندگی شان را روبه راه کنند.

 

58- تجربیات خود را ارزیابی کن

این که شما تجربیات سختی داشته اید اصلا مهم نیست. مهم این است که از تجربیات خود چه درس هایی گرفته اید؟ ارزابی تجربیات به یک زندگی پربار تر به شما خواهد انجامید.

 

59- وبلاگ نویسی کنید

به این فکر کنید که به چه چیزهایی علاقه دارید؟ شروع کنید و یک وبلاگ راه بیندازید و در مورد علاقمندی های خود در آن بنویسید.

 

60- انگیزه داشته باشید

علاقمندی های شما چیست؟ اهدافتان را لیست کرده اید؟ به دنبال انگیزه برای کار خود باشید و تلاش کنید تا بتوانید این انگیزه را حفظ کنید. انگیزه موتور محرک شما به سمت اهداف و موفقیت تان است.

 

61- عادت های خود را در بهبود ببخشید

اگر در بخشی از زندگی نیاز به حمایت گروه حمایتگری دارید این کار را کنید. به بهبود عادت های خود از هر جهت بپردازید و سعی کنید تجربیات بهتری کسب کنید

 

62- کمتر تلویزیون ببینید

وقتی زیاد از حد پای تی وی می نشینید، ذهنتان و فکرتان در کنترل شما نیست و بدین طریق می توانید متوجه شوید که باورهای تان تغییر می کند. البته امتیازات منفی دیگری را می توان برای این موضوع بر شمرد. اما وظیفه شما این است که هر هفته به میزان 30 دقیقه مدت زمان دیدن تلویزیون را کاهش دهید.

 

63- خود مراقبتی داشته باشید

این مراقبه می تواند از هر جهت باشد. از نظر امور زندگی، سلامتی، ریلکسیشن، یا حتی موارد معنوی و عبادی. با مراقبه به خود اطمینان بیشتری پیدا می کنید.

 

64- از منطقه امن خود فاصله بگیرید

رشد کردن مخصوصا از نظر روانی، و اعتماد به نفس مستلزم ریسک پذیری و رشد است. به همین خاطر توصیه اکید داریم که تلاش کنید از منطقه امن خود بخاطر ریسک های مثبت و تجربیات بهتر، کمی فاصله بگیرید.

 

65- به خدا اعتقاد داشته باش

اعتقاد داشتن به خدا، و توانایی های او، کمک می کند بتوانید گام های استوار تری بردارید. برای اعتماد به نفس بالا نیاز به تکیه کردن دارید و چه کسی بهتر از خدای عزیز ما؟

 

66- به محافل دینی و عبادی برو

مسجد رفتن و رفتن به امام زاده ها و جاهایی که به معنویت ارتباط دارند به تو کمک می کند با درون خودت روبرو شوی و احساس منفی کمتری داشته باشی.

 

67- بدانید که از زندگی تان چه می خواهید

وقتی که می دانی از زندگی ات چه می خواهی فید بک های آزار دهنده کمتری دریافت خواهی کرد و موفقیت هایت بیشتر خواهند شد. بنابراین می توانی با این حساب بر قدرت اعتماد به نفس خودت بیفزایی.

 

68- هدف سازی کنید

وقتی که هدف سازی می کنید به این نتیجه می رسید که، راه حل خود را برای پیمودن جاده های موفقیت ترسیم می کنید. در حقیقت با داشتن هدف و تنظیم آن، به سادگی به آن چه می خواهید می رسید و دیگر خود گویه های منفی نخواهید داشت.

 

69- یک چشم انداز برای زندگی خود داشته باشید

وقتی که بدانی از زندگی ات چه می خواهی، و باید برای چه تلاش کنی، از آن به بعد می دانی اولویت تو در زندگی، حول چه جیزی می چرخد. برخی اولویت شان کار است ، برخی معنویات و غیره . دقت کنید که باید برای دنیای خود طوری کار کنی که انگار همیشه زنده خواهی بود و برای آخرت خود نیز طوری کار کنی که انگار همین حالا خواهی مرد ( برگرفته از حدیثی از مولا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام ). یا این چشم انداز هرگز دچار حیرانی و ندانم چه کاری نخواهی شد.

 

70- به ترس خود غلبه کنید

از چه چیزی در زندگی می ترسید؟ از هر چه می ترسید به دل آن بروید تا ترس تان بریزد. البته قرار نیست با ترس از رانندگی و نداشتن مهارت یکباره با آخرین دنده و سرعت ممکن رانندگی کنید. نسبت به ترسی که دارید و نسبت به ریسک آن یک گام بردارید تا کم کم ترس تان بریزد.

 

71- عملکرد یک ساله تان چه بوده؟

هرکس سال تنظیم هدف خود را از زمانی خاص شروع می کند. برخی از عید نوروز، و برخی هر تاریخی مثل امروز! این برنامه را برای خود تنظیم می کنند. اما سال هدف به شما کمک می کند وقتی یک سال گذشت الگوی زندگی و موفقیت خود را در سال اخیر بررسی کنید و بدانید که در سال بعد چه اولویت هایی دارید و روی چه چیزی باید هزینه و برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنید.

افزایش اعتماد به نفس در زندگی و کار با راهکار ساده
منبع این عکس pooledick.co.uk – راههای افزایش اعتماد به نفس در محل زندگی و کار!

72- وقایع روزانه تان را بنویسید

معمولا اصطلاحا به این کار روزنامه نگاری می گویند. اما مزیت این موضوع این است که در گیر مسائل روز خود می شوید و می توانید اوضاع را شفاف تر ببینید. همچنین می توانید در نویسندگی موفق شوید. کسانی که این کار را هر شب انجام می دهند و یک نامه کوچک برای خداوند می نویسند از آرامش روان بهتری برخوردارند.

 

73- یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس کتاب خواندن است

حداقل هر ماه یک کتاب بخوانید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که در صحبت کردن، دیدگاه، و فرهیختگی تان تغییرات عجیبی رخ خواهد داد. مطالعه کردن در زمینه چیزی که فکر می کنید نیاز به افزایش اعتماد به نفس دارید به شما کمک می کند که بتوانید به راحتی به آن چه که می خواهید سریع تر برسید.

 

74- یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس سحر خیزی است

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان  این است که سحر خیر باشند. سحر  خیز باش تا کامروا شوی و اعتماد به نفس است بهبود پیدا کند. سحر خیزی کمک می کند روحیه بهتری داشته باشی، همچنین کمک می کند کارهایت سریع تر رونق بگیرد و احساس خوبی در مورد خودت، زندگی، کارت، عزیزانت و مردم داشته باشید. واقعا با سحر خیزی هوای گرم تابستان و هوای سرد زمستان را عاشقانه دوست خواهی داشت.

 

75- برنامه صبح گاهی داشته باشید

داشتن روتین خاص در هر چیزی به بالابردن اعتماد به نفس کمک می کند. وقتی که از خواب بر می خیزید، یک سری کارهای ثابت را هر روزه انجام دهید. مثلا نماز خواندن، دعا خواندن، کمی نرمش و ورزشش کششی، نان خریدن و عشق ورزیدن به خانواده و شروع کارهای تان به شما کمک می کند حال خوبی پیدا کنید و به قدرت درون خود ایمان بیاورید.

همچنین، شما می توانید با کمک برنامه ریزی شبانه برای فردا، بتوانید نیازهای خود را بهتر بشناسید و برای فعالیت روز بعد آمادگی بهتری داشته باشید و اولویت بندی خوب تری تجربه کنید.

 

76- پوشه یادداشت نویسی داشته باشید

روی گوشی موبایل تان، یک نرم افزار ایجاد یادداشت نصب کنید و حساب باز کنید و شروع کنید به ایجاد نوت ها و یادداشت های ارزشمند! وقتی که این کار را هر روز انجام دهید، بعد از مدتی به یک کاوشگر تبدیل می شوید. مدام چک می کنید و به دنبال جملات و نکات خوب هستید و این گونه برخی عادات مثبت را جایگزین عادات منفی خود می کنید.

این روش برای بالابردن اعتماد به نفس در زنان که داری حافظه ضعیف هستند کمک شایانی می کند تا به جایگاه دلخواه خود برگردند.

 

77- برای رشد و بالابردن اعتماد به نفس خود مقاله بخوانید

مثلا می توانید هر روز به شادزیستی سر بزنید و شروع به خواندن مطالبی کنید که مهارت ها و دیدگاه های تان را افزایش می دهد. ما در این وب سایت تلاش داریم  مهارت های شما را رشد دهیم.

اعتماد بنفس، خود دوستی و خود احترامی و عزت نفس، پیدا کردن همسر، و حتی تبدیل عشق و رابطه به ازدواج موضوعات شادزیستی است.

به تناسب نیاز خود، به وب سایت هایی سر بزنید که مشکل تان را حل می کنند. این گونه اگر روزانه حتی یک مطلب بخوانید در طول یک ماه 30 مطلب مفید خوانده اید.

 

تکنیک های افزایش اعتماد به نفس با فعالیت های تفریحی و سرگرمی

وقتی صحبت از رشد و بهبود اعتماد به نفس می شود به این معنی نیست که شما باید بسیار در زندگی تلاشگر و جدی باشید! گاهی توجه به تفریحات و موضوعات سرگرم کننده نیز می تواند به شما در تقویت نیروی درونی تان کمک کند.

در این باره چند سری نکته در ادامه خواهیم پرداخت.

78- برای بهبود اعتماد به نفس در جوانان برنامه برای تفریح داشته باشید

اگر شما در شلوغ بودن سرتان بسیار بسیار جدی هستید! وقت آن رسیده تنظیماتی برای تفریح و سرگرمی خود داشته باشید. لیستی از چیزهایی که روحیه تان را خوب می کند تنظیم کنید. مثلا شما می توانید روزهای پنج شنبه و جمعه را برای تجدید روحیه و قوا انتخاب کنید. بدین ترتیب می توانید در ایام هفته و پایان هفته به موضوعات تفریحی بپردازید.

 

79- 24 ساعته تفریح نکنید

اگر شما فردی هستید که هیچ هدفی در زندگی ندارید و دکتری سرگرمی و بیکاری دارید، و اوقات تان را به بطالت می گذارنید می توانید شروع کنید و این لیست را دنبال کنید و تغییراتی در زندگی ایجاد کنید. فراموش نکنید که شما انسان هستی و باید فعال باشی و هدف داشته باشی.

تفریح باید بخشی از زندگی برای روحیه بخشی به بقیه زندگی تان باشد.

 

80- لذت ببرید و با راه های افزایش اعتماد به نفس آشنا شوید

یک فعالیت پیدا کنید که فقط شما را سرگرم می کند. بازی کردن با بچه ها، بازی کردن با ابزارهای هوشی، حتی مارپله و منچ! چیزی انتخاب کنید که فقط حواس تان را پرت کند.

 

81- برای بالابردن اعتماد به نفس در تفریح خلاق باشید

به این فکر کنید که از چه راه خلاقانه ای می توانی استفاده کنی تا از تفریحات ات بیشتر لذت ببری و سرگرمی های متنوعی را تجربه کنی.

 

82- با بالا بردن اعتماد به نفس کودک درون خود را فعال کنید

هر چقدر هم که مقام اجتماعی بالایی دارید، بخندید و گاهی کارهای احمقانه مثل پریدن توی گودال آب انجام دهید باور کنید که این کار کمک می کند نسبت به خود احساس خوبی پیدا کنید و نیروی درون تان را فعال کنید.

 

83- تفریحات بیرونی را تجربه کن و بالا رفتن اعتماد به نفس را تجربه کن

برخی از تفریحات که ریسک دارند، و یا این که نیاز به فضای باز دارند را انتخاب کن و در خارج از فضای منزل با دوستان شاد خود به این سرگرمی ها بپردازید. بدین صورت می توانید خیلی راحت انرژی های نهفته تان را تخلیه کنید

 

84- برای تقویت اعتماد به نفس بخندید و شاد باشید

خنده بر هر درد بی درمان دواست هر که می خندد ثناگوی خداست! از این بیشتر؟ بخند و شاد باش و انرژی منفی هایت را تخلیه کن.

 

رشد اعتماد به نفس با رویکرد تمرکز بر محیط اطراف

گاهی اوقات رشد و یا ضعف اعتماد به نفس شما به این ربط دارد که در چه محیطی زندگی می کنید و از محیط چه تاثیری می گیرید. بدین ترتیب می توانید با خیال راحت، با این رویکرد محیط خود را بهتر شناسایی کنید و از سیگنال های منفی در محیط های منفی دوری کنید.

خب در این باره چند راهکار می تواند دلتان را قرص تر کند تا هر بار که لازم است یک گام خوب برداریدو

 

85- هدف و چشم انداز شخصی داشته باش

وقتی که چشم اندازو  هدف شخصی داری، در حقیقت داری از درون خود، به خودت نهیب می زنی که تلاش کنی تا به نقطه ای بالا برسی. این چشم انداز و وباور درونی موجب می شود تا در هر محیطی که زندگی می کنی گامی برای موفقیت خود برداری.

 

86- زندگی سازماندهی شده ای داشته باش

زندگی تو شامل چه چیزی می شود؟ اتاق، خانه، دفتر، محل کار، میز کار، گوشی و غیره .

اگر همه این موارد سازماندهی شده باشد به شما کمک می کند که بتوانید به راحتی، تحت هر شرایطی از نظم گروهی پیروی کنید و بر نیروی باور خود تاثیرات مثبت و مستقیم داشته باشید. برای افزایش اعتماد به نفس گاهی کافی است که فقط روی خودت و زندگی در هم و برهمت کار کنی. بعد نتیجه را متوجه خواهی شد.

 

87- برای هفته و آخر هفته برنامه داشته باش

ابتدای هر هفته برای همان هفته یک برنامه ریزی کلی داشته باش. اهدافت را مشخص کن. موارد تشویقی خود بابت رسیدن به هدف هایت را لیست کن. بدین صورت می توانی به راحتی، روزها و هفته های پر باری داشته باشی.

 

88- برای تقویت اعتماد به نفس لیست کار ها داشته باشید

وقتی که تو هر روز لیستی از چیزهایی داشته باشی که باید انجام دهی، و به طور فیزیکی آن را دنبال کنی، انگیزه بهتری برای این داری که کارهایت را در وقت مشخص تمام کنی. همچنین مشاهده لیست کارهای انجام شده به شما حس بهتر و اعتماد به نفس بیشتری می دهد.

 

89- گنجه های خود را واکاوی کنید

کمدتان را بگردید. کدام یک از وسایل تان را حدود 1 سال است که حتی به آن ها دست نزده اید؟ کدام لباس های تان را یک سال است نپوشیده اید؟ این موارد را جدا کنید و آن ها را دور بیاندازید یا به نیازمندان ( با احترام و در نظر گرفتن شرایط ) بدهید.

 

90- کارهای سخت و خیلی مهم را ابتدای روز انجام دهید

همه ما در طول روز برخی کارهایی داریم که برای مان سخت است یا انرژی بر یا نسبت به آن بی حوصله ایم. بهتر است برای بهبود عملکرد تان در طول روز، کارهای سخت را ابتدا انجام دهید و بعد کارهای آسان تر را انجام دهید.

 

91- به جهت ارتقای اعتماد به نفس تعهد به نظافت روزانه داشته باش

متعهد باش روزانه، اتاق، منزل، ظروف و موارد اینچنی را تمیز کنی و به زندگی ات بیشتر توجه کنی. بدین صورت می توانی از نظافت همیشگی برخوردار باشی و آراسته باشی.

 

92- به تخت خوابت توجه کن

هر صبح به محض این که بیدار می شوی، تخت خوابت را مرتب کن. تمیزی محل جایی که در آن استراحت می کنید، و منظم بودن آن به تقویت اعتماد به نفس تو به شیوه غیر مستقیم کمک می کند.

 

افزایش و ارتقای اعتماد به نفس با رویکرد خدمات

 

93- برای تفویت اعتماد به نفس سخاوت داشته باشید

در هر کاری که انجام می دهید نسبت به مراجعین خود سخاوت داشته باش. اگر فروشنده هستی، سعی کن طوری با افراد برخورد کنی که احساس کنند از بودن با شما و معامله با شما برنده اند. حتی اگر کارمند اداره ای هستی به تناسب شغلت می توانی این کار را انجام دهی.

 

94- از شهرت قدردانی کن

به این فکر کن که چرا در این مکان زندگی می کنی. مزیت های این شهر برای رشد شخصی و کاری و زندگی تو چیست؟ از این بابت سپاس گزار باش.

 

95- برای افزایش اعتماد به نفس تمرکز را تمرین کن

تمرکز و تمرین به تو کمک می کند که در حال زندگی کنی و از کاری که می کنی لذت ببری. تلاش کن که هیچ وقت این حس را ترک نکنی و جلوی آن چه مانع تمرکز تو می شود بگیری

 

96- جعبه قدر شناسی داشته باشید

این جعبه می تواند برای خودت یا دیگری یا عشقت باشد. هر هفته یک مورد قدر دانی را در آن بنویس و بگذار و سالانه آن را چک کن و از حال خوبت لذت ببر.

 

97- برنامه های شکرگزاری داشته باشید

شکرگزار باشید. من عاشق کتاب معجزه خانم معتکف هستم! تو هم این کتاب رو تهیه کن و ازش لذت ببر.  کسی که شکرگزار است حال بهتر و نعمات بهتری و بیشتری دارد.

 

98- برای بهبود اعتماد به نفس خود مربی باشید

از هر مهارتی که داری استفاده کن و سعی کن به گروهی خاص آموزش بدهی. این زکات علم و دانش تو است و به زندگی ات برکت می دهد.

 

99- برای تقویت اعتماد به نفس زمان تان را برای دیگران صرف کنید

در چیزی که مهارت دارید و فکر می کنید دیگران نظیر شما که داری این مهارت هستند وقت شان را به راحتی صرف نمی کنند یا هزینه می گیرند، شما می توانید داوطلبانه به سمت مردم بروید و مشکل شان را حل کنید.

این یکی از کارهایی است که شادزیستی آن را انجام می دهد نگرانی ها و مشکلات عزیزان را در مورد روابط می شنود و به آن ها راهکار می دهد.

 

100- برای ارتقای اعتماد به نفس نیکوکاری کنید

هر ساله متعهد شوید که مقداری از پول و در امد خود را پرداخت کنید. مثلا پرداخت خمس مال، می تواند نوعی کاتالیزگر برای افزایش درآمد شما و سلامتی و برکت مال تان داشته باشد. ( فقط سه سال آن را تست کنید و تعجب نکنید! چرا که دستور خود خداست و تضمین گر آن خداست ) همچنین تلاش کنید علاوه بر این واجب مالی، در طول سال به نیازمندان کمک کنید.

 

101-به مشاور مراجعه کنید

هشدار: مطلب پیش روی شما صرفا ترجمه و تحقیق و حاصل گردآوری هاست! فلذا نمی توان از آن به عنوان راهکار مشاوره ای استفاده کرد. بنابراین برای حل مشکلات خود می توانید به مشاور مجرب مراجعه کنید تا با بررسی مسایل شما و احیانا همسر شما بهترین راهکار برای شما ارایه گردد.

منبع

 

 

 

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید
پاسخ دهید

Your email address will not be published.